חיפוש סגור
מתעניינים בלימודים?
אכילה רגשית

אכילה רגשית על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית CBT

קורס המתמקד באכילה רגשית על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית CBT בשילוב תרגול מיינדפולנס.

בעשורים האחרונים חל שינוי מהותי באופן שבו המוח והגוף מגיבים לאוכל. אי לכך, נולד תחום חדש שיש לתת עליו את הדעת והוא האכילה הרגשית. גישת ה-CBT מתייחסת לאכילה רגשית כדרך לא יעילה של ריפוי עצמי Self-medication)) להתמודדות עם רגשות. בבסיס הגישה מונחת העובדה כי אכילה רגשית היא התנהגות נלמדת, ועקב כך אפשר ללמוד איך לשנותה.

אכילה רגשית היא תופעה תרבותית, חברתית ומשפחתית המשותפת לכל אוכלוסיות העולם. הסטטיסטיקה מכל העולם מציינת שמיליוני אנשים הם בעלי משקל עודף. הנתון הסטטיסטי העגום ביותר בנוגע לאנשים שרזו הוא שרק שלושה מתוך מאה מצליחים לשמור על משקלם במשך חמש שנים רצופות ויותר.

כדי לטפל באכילה רגשית נדרשת הבנה עמוקה של תפקיד הסימפטום בחיי האדם ורכישת אוסף טכניקות לשינוי. ההרזיה והשמירה על המשקל הן התוצאה של תהליך ניהול הרגשות והמחשבות ולא של תהליך ההרזיה עצמו. וזו מטרת הקורס.

מיינדפולנס ואכילה רגשית

מיינדפולנס הוא תרגול מנטלי מכוון של תשומת הלב שלנו. מטרתו הראשונית היא העלאת המודעות למתרחש בתוכנו מרגע לרגע בצורה שאינה שיפוטית, אלא רכה ואוהדת. בעשורים האחרונים נערכו אלפי מחקרים קליניים, פסיכולוגיים ובעיקר של חקר המוח, אשר הצביעו בצורה ברורה על יעילותו הגבוהה של תרגול זה בהקלה רגשית ובשינוי נפשי, בהפחתת תגובתיות בכלל ותגובות לחץ משניות בפרט, בהעלאת חיוניות ותחושת חיבור וגישה חיובית לחיים ועוד. הקשר בין תגובת לחץ ובין אכילה לא מווסתת מוכר וידוע לכולנו. דרך לימוד תרגולי מיינדפולנס בסיסיים להעלאת תשומת הלב ולטיפוח גישה חיובית וביקורתית פחות כלפי עצמנו, נוכל ללמוד כלים פשוטים ויעילים לשינוי ולרווחה פנימית גבוהה ולהעבירם למטופלים שלנו] ולסייע לתהליך ההתמודדות עם אכילה רגשית.

מטרת הקורס אכילה רגשית

לשפר את יכולת האדם לנהל את רגשותיו ומחשבותיו, ובכלל זה לזהותם, להבינם ולבטאם באסרטיביות כדי לצמצם את מצבי הלחץ שבמקרים רבים מביאים את האדם לאכילה רגשית. ההרזיה והשמירה על המשקל הן התוצאה של תהליך ניהול הרגשות ולא של תהליך ההרזיה עצמו. הקורס נועד להעשיר את ארגז הכלים של העוסקים בתחום הטיפול, האימון והתזונה.

מנחת הקורס אכילה רגשית

גילה פז – פסיכותרפיסטית בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית M.sc., חברה מומחית באיט”ה – האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, מטפלת EMDR, מומחית בסכמה תרפיה ומוכרת ע”י ISST – The International Society of Schema Therapy. בעלת ניסיון קליני רב בטיפול במבוגרים ובבני נוער במגוון הפרעות אכילה, ביניהן: בולימיה, אכילה כפייתית, בולמוסי אכילה, השמנה, אכילה רגשית, התמכרויות, ויסות רגשי והקשת הרחבה של הפרעות החרדה. מרצה ומעבירה סדנאות בנושא ובקורסים שונים בתחום; נמנית עם צוות מרפאת ”היבטים” ועם צוות מנהלי פורום ”חרדה ודיכאון” באתר ”כמוני”.

מרצה בתחום לימוד ותרגול מיינדפולנס

ערן ירוחם – מתרגל, לומד ומלמד מיינדפולנס ובודהיזם מסורתי (טראוודה) זה כעשור. מוסמך להוראת מיינדפולנס להפחתת לחצים מטעם "מכון מודע" של המרכז הבין-תחומי בהרצליה. שף, מורה לבישול וחוקר גסטרונומיה ואכילה רגשית כבר יותר מ-20 שנה. מלווה ותומך בתהליכי הרזיה ושינויי תזונה תוך שימוש בכלים מעולמות המיינדפולנס וה-CBT; בוגר התוכנית לאכילה רגשית של המכללה האקדמית בוינגייט.

היקף הקורס: 13 מפגשים, 80 שעות אקדמיות. שלושת המפגשים הראשונים כפולים (8:00–16:00).

תוכנית הלימודים: נכיר את בסיס הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית על כל גוניה ואת הקריטריונים של הפרעות אכילה ואכילה רגשית; נלמד איך מבצעים אבחון ופגישת קבלה (אינטייק) בצורה נכונה כדרך לבניית תוכנית טיפולית מותאמת אישית; נלמד על הקשר הטיפולי והשעה הטיפולית. בחלק המרכזי של הקורס נלמד ונתרגל אוסף מיומנויות וטכניקות רגשיות, קוגניטיביות והתנהגותיות לניהול אכילה רגשית. נרחיב על תפקידו של המוח באכילה הרגשית, על כוח הרצון ואיך מפעילים שליטה עצמית בלי לגרום סבל. נתנסה בקורס באכילה מודעת ונלמד טכניקות הרפיה; ניגע בגישה המוטיבציונית, נכיר כלים מעשיים לגיוס שיתוף פעולה ונקנח בהבנת התהליך של מניעת הישנות התופעה. בנוסף לכך, נלמד ונתרגל מיינדפולנס לכל אורך הקורס. נוסף על ה-CBT הקלאסי, הקורס משלב טכניקות ותרגולים חווייתיים מתחומים מגוונים, המושתתים על גישות שונות המעשירות את השיח ואת ההבנה בנושא: ACT, סכמה תרפיה, NLP, ויסות רגשי וקלפים טיפוליים.

כל אחד מהמשתתפים יעבור תהליך של שינוי לאורך הקורס. נדרשת כוונה והתחייבות פנימית לתרגול יומי של כחצי שעה במשימות שיוצגו ובתרגולי המיינדפולנס לאורך הקורס.

תנאי קבלה: סטודנטים לנטורופתיה, מטפלים, דיאטנים ומאמנים. מועמד שלא לומד במגמת הנטורופתיה מחויב במילוי שאלון אישי.

תעודות: למסיימים שיעמדו בדרישות הקורס תוענק תעודת הסמכה ב"טיפול באכילה רגשית על פי

עקרונות ה-C.B.T." מטעם Medi Win – בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט.

למה אצלנו:

תכנית הקורס מועברת על-ידי  צוות מרצים  מהמובילים  בתחום בארץ ובעלי ניסיון מעשי של שנים  הלימודים נערכים תחת קורת גג אקדמית, במכללה האקדמית בוינגייט הקיימת משנת 1944.

הרשמה מקוונת לקורס אכילה רגשית