דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: דורון כהן | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 31/01/2018

גיל התחלת אימונים בשחייה ובאתלטיקה

השאלה:

שלום,

יש לי ילד בן שש וחצי שהוא גבוה (1.31מ') וחזק.  הוא רץ יותר מהר מאחיו וחבריו של אחיו בני התשע. האם יש גיל קריטי להצטרף לקבוצת שחייה או אתלטיקה כדי שתהיה לו הזדמנות להיות בעתיד ספורטאי מצטיין או שאפשר לחכות עם זה כמה שנים?

תודה,

דורון

התשובה:

שחיינים מצטיינים מתחילים להתאמן בגיל הרבה יותר צעיר מאשר אתלטים מצטיינים. בדרך כלל הם מצטרפים לקבוצת השחייה לפני גיל 10, אפילו בגיל בו נמצא בנך, אם כי גם בגיל  10-9 עדיין זה לא יהיה מאוחר מדי. לעומת זאת התחלת אימונים באתלטיקה יכולה להתרחש בגיל הרבה יותר מאוחר, לפעמים אפילו אחרי גיל 20 ומאד לא רצוי שילדים יתאמנו באתלטיקה בצורה אינטנסיבית לפני גיל 12.  רוב האתלטים המצטיינים הבוגרים היו ילדים מאד פעילים ועסקו במגוון ענפי ספורט לפני שהחלו באימוני אתלטיקה. רק אחרי גיל 16-15, עם תום תקופת הגדילה המהירה מתחילה תקופת ההתמחות באתלטיקה ועד אז הילדים יכולים לעסוק במשחקי כדור, משחקי מחבט, שחייה, התעמלות, אמנויות לחימה או כל סוג אחר של פעילות גופנית שהם אוהבים. ילדים יכולים בהחלט לעסוק באתלטיקה כבר מגיל 6 אבל זה לא הכרחי בכדי להגיע להישגים טובים כבוגרים. אם הילד רוצה להיות שחיין רצוי מאד שיצטרף לאגודת שחייה. אם הוא יאהב את הפעילות הוא יוכל להמשיך בה ואם לא הוא יוכל בעתיד לנסות ענפי ספורט אחרים בהם אפשר להתחיל  להתאמן בגיל מאוחר יותר בלי שהדבר ימנע ממנו להגיע להישגים טובים כבוגר.

יש עוד ענפי ספורט בהם יש חשיבות להתחלת אימונים בגיל צעיר כדי להגיע לצמרת כבוגרים וביניהם: התעמלות, החלקה אמנותית על קרח וטניס. כאמור, באימוני מקצועות האתלטיקה (ריצות, קפיצות וזריקות) אפשר להתחיל להתאמן בגיל הרבה יותר מאוחר ובוודאי שלא להתמחות במקצוע אחד כמו  למשל ריצת 800 מטר  או קפיצה לגובה. אימוני אתלטיקה בגיל צעיר  צריכים להיות מגוונים ולכלול הרבה משחקים. יש בארץ מספר קבוצות של "אתלטיקט" בהן הילדים עוסקים במשחקי אתלטיקה באווירה חופשית בלי לחץ להגיע להישגים בגיל צעיר. לעומת זאת יש לצערי הורים הדוחפים את ילדיהם להשתתף במרוצי כבישים בגיל צעיר מאד ולא ידוע לי על ילד או ילדה שהדבר תרם במשהו להתפתחותם להיות רצים מצטיינים כבוגרים. אני בהחלט לא ממליץ שילדים ירוצו מרחקים ארוכים לפני גיל 15 וגם אז ההתפתחות צריכת להיות הדרגתית ואין כל סיבה שנערים מתחת לגיל 18 ישתתפו במרוצים ל-10 ק"מ ומעלה.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.