דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 29/12/2020

מגמות בתחום אימוני הכושר לקראת שנת 2021

הנחיות לפעילות כושר בבית

דו"ח של הקולג' האמריקנית לרפואה ספורטיבית (ACSM) לשנת 2021

הסקר המקוון השנתי ה-15 של המגמות מטעם הקולג' האמריקני לרפואה ספורטיבית (ACSM) פורסם לאחרונה. בסקר נכללו 41 מגמות אפשריות והוא נשלח למומחים רבים מכל רחבי העולם שדרגו את המגמות.  התקבלו תשובות מ-4377 מומחים לעומת 3037 מומחים שענו על הסקר אשתקד. בין המדינות מהן התקבלו תשובות היו: אוסטרליה, ברזיל, קנדה, סין, צרפת, גרמניה, יפן, הודו, איטליה, רוסיה, סינגפור, סרביה, בריטניה, ארה"ב ועוד רבות אחרות.  הסקר הראשון נערך בשנת 2006 וחזה מגמות לשנת 2007. החוקרים כללו בסקר את 25 המגמות המובילות מהסקר של השנה הקודמת ועוד מגמות אפשריות שהם זיהו. הסקר נשלח ל- 75,383 אנשי מקצוע בתחום הכושר הגופני (לעומת 56,746 אשתקד), אלה כללו את בין היתר את המחזיקים תעודות אימון והדרכה בתוקף מטעם ACSM, מאמני כושר המחזיקים בתעודות מטעם ארגונים אחרים, מאמנים אישיים, פיזיולוגים, מנויי המגזין FIT ועובדי המגזין. הסקר פורסם גם באתר האינטרנט של המגזין ובקישורים נוספים. 63% מהמשיבים היו נשים (לעומת 59% אשתקד).המדרגים נדרשו להתייחס לכל אחת מ-41 המגמות האפשריות ולדרג אותן בסולם מ-1 (הכי פחות סביר שתהיה מגמה) עד 10. כמו כן ניתנה למשיבים על השאלונים אפשרות  להתייחס מילולית לכל אחת מהמגמות ולהציע מגמות לקראת הסקרים של השנים הבאות. הסקר נוצר כך שאפשר יהיה למלא אותו ב-15 דקות.  למשיבים הוצע בונוס של גישה לספרים אלקטרוניים העוסקים בתחום הכושר והגרלה של תלוש שי בערך של 100 דולר. 

הדירוג:

 

 1. אימונים מקוונים (און-ליין) – המגמה הזו הופיעה לראשונה בסקר לקראת 2019 ואז היה שמה "אימונים וירטואליים מקוונים". בשמה זה היא נכנסה הישר למקום השלישי באותו הסקר. בסקר של השנה שעברה צנחה המגמה למקום ה-26 לאחר ששונה שמה ל"אימונים מקוונים". שלא במפתיע, מופיעה מגמה זו במקום הראשון בסקר הנוכחי וזאת בשל השינויים הרבים שעבר ענף אימוני הכושר בשל מגפת הקורונה. סגירת מכוני הכושר והחוגים שהתרחשה במקומות רבים בעולם בשל המגפה חייבה את אנשי המקצוע לפתח דרכים יצירתיות כדי להתפרנס מהדרכה באמצעות אימונים מקוונים.  אימונים מקוונים מתבצעים 24/7, חלקם מוקלטים מראש וחלקם מועברים בשידור חי.

 2. טכנולוגיות לבישות –שימוש באמצעים טכנולוגיים לניטור האימון – שעוני דופק, מדי צעדים, שעונים המכילים GPS ועוד.  אמצעים אלה יכולים למדוד דופק, מרחק הליכה/ריצה, זמן ישיבה, זמן שינה, הוצאה קלורית באימון ועוד. בין היצרנים הבולטים של העזרים האלה נמנים: Fitbit®, Samsung Gear Fit2®, Misfit®, Garmin®,  ו- Apple®. לפני מספר שנים הועלו ספקות בנוגע למידת הדיוק של אמצעים אלה אך נראה שרמת הדיוק שלהם הולכת ומשתפרת. היקף התעשיה הזו מוערך ב-10 ביליון דולר. בין החידושים המוצעים באביזרים אלה נמצאים מוניטורים ללחץ דם, רוויה (סטורציה) של חמצן  ואק"ג. מגמה זו הייתה במקום הראשון בסקרים של 2016, 2017 ו-2019 ובמקום השלישי בסקר של 2018. 

 3. אימונים בהתנגדות משקל גוף  - מגמה זו הייתה במקום השני בסקר לקראת 2017, במקום הרביעי בסקר לקראת 2018, במקום החמישי בסקר לקראת 2019 ובמקום השביעי בסקר אשתקד.  אנשים מבצעים תרגילי כוח ללא עזרים כבר שנים רבות ובשנים האחרונות נראה שהפופולריות של השיטות האלה היא גבוהה אולי מפני שלא נדרש ציוד כדי לבצע את התרגילים ולכן עלותם נמוכה ביותר.

 4. אימונים באוויר הפתוח – מגמה זו מאחדת בתוכה כל צורה של אימונים באוויר הפתוח ונראה שאלה שדרגו אותה השנה התכוונו בעיקר לאימונים אישיים וללא מדריכים שהותרו לביצוע בארצות רבות אם כי היו ארצות שבהן חלו גם הגבלות על אימונים כאלה. בסקרים הקודמים הכוונה העיקרית במגמה זו הייתה כנראה לאימונים אישיים עם מדריך או אימונים בקבוצות שכללו קבוצות הליכה, קבוצות רכיבה על אופניים, קבוצות ריצה וקבוצות שנפגשו לצורך אימוני כושר אחרים באוויר הפתוח. מגמה זו הגיעה למקום ה-12 בסקר לקראת 2016 במקום ה-17 בסקר לקראת 2019 ובמקום ה-13 בסקר לקראת 2020. 

 5. אימוני הפוגות עצימים (HIIT) – ביצוע מאמצים קצרים ועצימים שביניהם יש הפסקות. מגמה זו הייתה במקום הראשון ב-2014 ו-2018 ונמצאת החל משנת 2014 באחד מחמשת המקומות הראשונים, למרות שממשיכות להופיע אזהרות של מומחים כי שיטת אימון זו עלולה להיות מסוכנת למתאמנים רבים, המגמה הזו עדיין מאד פופולרית בכל רחבי העולם. אולי הירידה שלה מהמקום השני אשתקד למקום החמישי השנה מתחילה לסמן התחלת חזרה לשפיות אבל אולי הירידה נגרמה בעיקר מאחר שמגמה זו פופולרית במיוחד באימונים המתבצעים בשיעורים במכוני הכושר ואילו אנשים המתאמנים לבד בבית מעדיפים אימונים מתונים יותר בהם הם יכולים להתמיד לאורך זמן עם שילוב אימונים עצימים מדי פעם.

 6. אימונים וירטואליים – זו הפעם הראשונה שמגמה זו מופיעה בסקר בנפרד מהמגמה של אימונים מקוונים.  הגדרת המגמה לצורך סקר זה היא שילוב של תרגילים בקבוצות עם טכנולוגיות המאפשרות אימונים המתאימות לצרכי המתאמנים, סדר היום שלהם והעדפותיהם.  כל משתתף יכול לבחור את רמת הקושי ואת הקבוצה הוירטואלית אליה הוא משתייך ואימונים כאלה מהווים לעיתים קרובות כמעין מבוא לאימונים מקוונים המתבצעים בשידור חי. גם מגמה זו, שלא ברורים בדיוק ההבדלים בינה ובין המגמה שבמקום הראשון בסקר זה (הן היו מגמה אחת והופרדו לשתיים), צברה פופולריות בתקופת הסגר בשל מגפת הקורונה.

 7. Exercise is Medicine- תכליתה של מגמה זו היא שאנשים העוסקים ברפואה ימליצו על פעילות גופנית כאמצעי חשוב לפיתוח הבריאות בכל הזדמנות שהם פוגשים מטופלים. המגמה מעודדת שיתוף פעולה בין מאמני כושר לאנשי רפואה כדי לתרום לבריאות האנשים בקהילה. המגמה הייתה במקום ה-6 בסקר לקראת 2020 ובמקום ה-10 בסקר לקראת 2019.

 8. אימונים עם משקולות חופשיות – בסקרים קודמים נכללה מגמה שנקראה "אימוני כוח". וההגדרה שונתה בהמשך ל"אימונים עם משקולות חופשיות", כלומר אימוני כוח עם מוט של הרמת משקולות עליו ניתן לשים משקולות, אימונים עם משקולות יד, כדורי כוח, קטלבל וכו'. אימון זה שונה מאימוני כוח בהתנגדות משקל גוף או אימון כוח עם "מכונות כוח". בניגוד לאימונים עם "מכונות כוח", אימונים עם משקולות חופשיות דורשים קודם כל לימוד של הטכניקה הנכונה לביצוע התרגילים. מגמה זו הופיעה פעם ראשונה בסקר אשתקד ודורגה אז במקום ה-4.  ייתכן שהיא נפגעה מסגירת מכוני הכושר כי אנשים מעדיפים לעשות תרגילים עם משקולות חופשיות, במיוחד כאשר מדובר במשקלים גדולים, עם שמירה צמודה של מדריך.

 9. תכניות אימון לקשישים -  במכוני כושר רבים מעוניינים לפתח תכניות עבור קשישים מאחר  שתוחלת החיים נמצאת בעלייה ולפנסיונרים יש אפשרות להגיע לאימונים בשעות בהן אנשים צעירים נמצאים בעבודה. כמו כן יש הרבה קשישים שיש להם אמצעים כספיים המאפשרים להם לשלם עבור האימונים. המגמה הייתה במקום הרביעי בסקר לקראת 2019 ובמקום השמיני אשתקד.

 10. אימונים אישיים – המגמה הזו נכללה בין עשרת המגמות המובילות בכל הסקרים שנערכו החל משנת 2006.  המאמנים האישיים לא רק מתכננים את האימונים בהתאם לצרכיו של המתאמנים אלא גם מציבים להם מטרות ועורכים להם מבחני כושר לבדיקת התקדמותם באימונים. המגמה הזו הייתה במקום החמישי אשתקד ואולי גם היא מנפגעות הקורונה מאחר שלעתים נמנע המפגש הישיר בין המאמן לבין הלקוחות שלו.

 11. Health/Wellness Coaching - יצירת שינויים התנהגותיים הקשורים לאיכות החיים תוך שימוש בין היתר בשיטות מתחום הקואצ'ינג. בדרך כלל מדובר כאן על סוג של אימון אישי או אימון בקבוצות קטנות. המאמן בונה תכנית בהתאם לצרכים ולרצונות של המתאמן, ומציב מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך. אחת המטרות כאן היא לא רק שיפור הכושר אלא גם שיפור המצב הבריאותי של המתאמנים. המגמה הזו הייתה במקום ה-11 בסקר לקראת 2019 ובמקום התשיעי אשתקד.

 12. שימוש ביישומוני כושר (אפליקציות) – יישומוני כושר  מותאמים בעיקר לטלפונים אך גם לאמצעים אחרים כמו אייפד.  המגמה הזו שצנחה למקום ה-25 בסקר הקודם והשנה היא שבה ועלתה, כנראה בהשפעת מגפת הקורונה וההשלכות שלה על תחום אימוני הכושר. בין היישומונים המובילים מונים עורכי הסקר את MapMyRun®, Fitness Buddy®, JEFIT Workout Planner®, Runkeeper®, MyFitnessPal® , Runtastic®, and Nike Training Club®. חלק מהיישומונים יכולים לתת משוב על התקדמות המתאמנים.

 13. אימונים בהדרכת מאמנים מוסמכים -  אנשים רבים מבינים כי כדאי להם להתאמן בהדרכת מאמנים שעברו קורסים שהכשירו אותם להיות מאמני כושר ולכן יש גופים רבים הפותחים תכניות הכשרה למאמנים. בסקר לקראת 2019 הייתה מגמה זו במקום השישי ובמקום ה-10 אשתקד.

 14. אימונים פונקציונליים – אימונים המשלבים פיתוח כוח, שווי משקל, קואורדינציה וסבולת ומשתמשים הרבה במשטחים לא יציבים. המגמה הגיעה לשיאה בסקר של 2007 אז הייתה במקום הרביעי. בסקר לקראת 2019  היא הייתה במקום התשיעי ובמקום ה-12 אשתקד.

 15. יוגה – היוגה הייתה במקום השביעי בסקרים לקראת 2018 ו-2019 ובמקום ה-14 אשתקד.  יוגה  מופיעה בצורות שונות ומשונות כמו: Power Yoga, Yogilates, רוקט יוגה, יוגה בחדרים בהם יש טמפרטורה גבוהה ועוד. יש הרבה חומרי הדרכה נגישים על יוגה כמו סרטונים, מאמרים וספרים.

 16. אימונים להפחתת משקל גוף – הרבה תוכניות משלבות דיאטות להפחתת צריכת המזון עם אימוני כושר.  מגמה זו  הופיעה בין 20 המגמות המובילות בכל הסקרים והייתה בשיאה בסקר לקראת 2012, אז דורגה במקום הרביעי.  

 17. אימונים בקבוצות -  המגמה הזו הייתה במקום השני בסקרים לקראת 2018 ו-2019 ובמקום השלישי אשתקד וברור שנפגעה ממגפת הקורונה. מדובר בכל שיטות האימון בהן מתבצע אימון בקבוצות של יותר מ-5 אנשים. המגמה כוללת אימונים בשיטות שונות של ריקוד, רכיבה על אופני כושר בקבוצות, אימונים עם מדרגות כושר ולמעשה כל שיטת אימון  בה מבצעים אנשים אימון  זהה ביחד בהובלת מדריך.

 18. Lifestyle medicine – מגמה זו הופיעה לראשונה בשם הזה בסקר של השנה שעברה אז הייתה במקום ה-16. מטרתה לחנך את בני המשפחה לאורח חיים בריא. המגמה כוללת בין היתר: הימנעות מעישון, תזונה בריאה, פעילות גופנית בריאותית והפחתת צריכת אלכוהול.

 19. הענקת רישיונות בתחום האימון הגופני - כפי שאנשים לא יכולים לכנות עצמם בתואר "רופא", "אחות", או "פיזיותרפיסט" אם אין להם תעודת הסמכה לכך המוכרת על ידי משרד הבריאות, כך נעשה ניסיון במקומות שונים להוציא רישיון מטעם המדינה לעיסוק בהדרכה בתחום האימון הגופני. מגמה זו הייתה במקום ה-18 בסקר לקראת 2019 ובמקום ה-15 אשתקד.

 20. מדידת התקדמות באימונים – מאחר שיש כיום אמצעים טכנולוגיים רבים למעקב אחרי התקדמות המתאמנים באימונים, יש מקומות העושים שימוש בטכנולוגיות האלה כדי לבצע למתאמנים מעקב אחרי התקדמותם באימונים. מגמה זו הייתה במקום ה-16 בסקר לקראת 2019 ובמקום ה-19 בסקר  לקראת 2020.

מגמות שיצאו מ-20 המקומות הראשונים בסקר לקראת 2021

 • אימון מחזורי –באימון המחזורי מבצעים סדרה של כ-10 תרגילים שונים באופן מחזורי. כל תרגיל מבוצע מספר קבוע מראש של פעמים או  למשך זמן קצוב. אחרי השלמת המחזור ניתן להתחיל במחזור נוסף. מגמה זו הפכה לפופולרית בעולם האימון החל משנות החמישים של המאה הקודמת.  עשויה להיות חפיפה מסויית בין מגמה זו לבין המגמה הנמצאת במקום החמישי בסקר הנוכחי (HIIT) במידה שהתרגילים מבוצעים בעצימות גבוהה, אך ניתן לבצע אימונים מחזוריים גם בעצימות נמוכה.

 •  תכניות לשיפור הכושר במקומות העבודה – מגמה זו הייתה במקום ה-15 בסקר לקראת 2019 ובמקום ה-18 בסקר לקראת 2020. חלק מהתוכניות מאפשרות לעובדים להתאמן בשעות העבודה במקום העבודה עצמו ובמקרים אחרים נוצרים שיתופי פעולה בין מקמות עבודה לבין מועדוני כושר בסביבה. הרעיון  שבבסיסן של התוכניות הוא שיש קשר בין כושר גופני לבין פריון העבודה. בשל ההגבלות שחלו על מקומות העבודה וסגירת חלק מהם עקב המגפה סביר שגם מגמה זו נפגעה.

 • תוכניות אימון לילדים -  השמנת ילדים ואולי גם ירידת בכושר הגופני שלהם ללא קשר להשמנה ממשיכות להיות בעיות שיש להן השלכות בריאותית הולכות ומחריפות. למרבה הצער, המגמה של קיום תוכניות מיוחדות לילדים הסובלים מהשמנה הלכה ונעלמה ויצאה מן המגמות המובילות בסקרים הקודמים. אחד האתגרים של מועדוני הכושר והבריאות הוא למצוא את הדרכים כיצד לפתח תוכניות אימון לילדים ובני נוער, תוכניות  שגם ישתלמו למועדונים מבחינה כלכלית. תוכניות אימון לילדים הייתה המגמה המובילה בסקר לקראת 2007 אך מאז ירדה בפופולריות שלה וצנחה למקום ה-28 בסקר הנוכחי. נראה שמבוגרים רבים מצאו את הדרכים להתאים עצמם לסיטואציה של סגירת מכוני הכושר והחוגים על ידי רכישת ציוד אימון לבית וקיום אימונים מקוונים אך ילדים רבים נשארו ללא מסגרת לאימונים ומאחר שכנראה צומצמה גם האפשרות שלהם למשחקים ופעילויות גופניות לא מאורגנות מחוץ לבית חלה כנראה ירידה גדולה במידת הפעילות הגופנית של הילדים.

מקור:

Thompson, Walter R. Ph.D., FACSM Worldwide Survey of Fitness Trends for 2021, ACSM's Health & Fitness Journal: 1/2 2021 - Volume 25 - Issue 1 - p 10-19 doi: 10.1249/FIT.0000000000000631


תקציר סקר המגמות לקראת 2022

תקציר סקר המגמות לקראת 2020

תקציר סקר המגמות לקראת 2019

תקציר סקר המגמות לקראת 2018

תקציר סקר המגמות לקראת 2017

תקציר סקר המגמות לקראת 2016

תקציר סקר המגמות לקראת 2015

תקציר סקר המגמות לקראת 2014

תקציר סקר המגמות לקראת 2013


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.