דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 05/11/2019

מגמות בתחום אימוני הכושר לקראת שנת 2020

דו"ח של הקולג' האמריקנית לרפואה ספורטיבית (ACSM) לשנת 2020

הסקר המקוון השנתי ה-14 של המגמות מטעם הקולג' האמריקני לרפואה ספורטיבית (ACSM) פורסם לאחרונה. בסקר נכללו 38 מגמות אפשריות והוא נשלח למומחים רבים מכל רחבי העולם שדרגו את המגמות.  התקבלו תשובות מ-3037 מומחים (לעומת 2038 בסקר לקראת 2018) מהמדינות הבאות: בריטניה, אוסטרליה, קנדה, ברזיל,  סין, צרפת, גרמניה, יפן, הודו, איטליה, רוסיה, סינגפור, ספרד, טאיוואן וארצות הברית. הסקר הראשון נערך בשנת 2006 וחזה מגמות לשנת 2007. החוקרים כללו בסקר את 25 המגמות המובילות מהסקר של השנה הקודמת ועוד מגמות אפשריות שהם זיהו. הסקר נשלח ל-56,746 אנשי מקצוע בתחום הכושר הגופני. אלה כללו את כל אלה המחזיקים תעודות בתוקף מטעם ACSM, מאמני כושר המחזיקים בתעודות מטעם ארגונים אחרים, מאמנים אישיים, פיזיולוגים, מנויי המגזין FIT ועובדי המגזין. הסקר פורסם גם באתר האינטרנט של המגזין ובקישורים נוספים. 59% מהמשיבים היו נשים. המדרגים נדרשו להתייחס לכל אחת מ-38 המגמות האפשריות ולדרג אותן בסולם מ-1 (הכי פחות סביר שיהיה מגמה) עד 10. כמו כן ניתנה למשיבים על השאלונים להתייחס מילולית לכל אחת מהמגמות ולהציע מגמות לקראת הסקרים של השנים הבאות. הסקר נוצר כך שאפשר יהיה למלא אותו ב-15 דקות.  למשיבים הוצע בונוס של גישה לספרים אלקטרוניים העוסקים בתחום הכושר והגרלה של תלוש שי בסך 100 דולר. 

הדירוג:

1) טכנולוגיות לבישות

שימוש באמצעים טכנולוגיים לניטור האימון – שעוני דופק, מדי צעדים, שעונים המכילים GPS ועוד.  אמצעים אלה יכולים למדוד דופק, מרחק הליכה/ריצה, זמן ישיבה, הוצאה קלורית באימון ועוד. בין היצרינים הבולטים של העזרים האלה נמנים: Fitbit®, Samsung Gear Fit2®, Misfit®, Garmin®, Apple® מגמה זו הייתה במקום הראשון בסקרים של 2016, 2017 ו-2019 ובמקום השלישי בסקר של 2018. 

2) אימוני הפוגות עצימים (HIIT) 

ביצוע מאמצים קצרים ועצימים שביניהם יש הפסקות. מגמה זו הייתה במקום הראשון ב-2014 ו-2018 ונמצאת החל משנת 2014 באחד מחמשת המקומות הראשונים. למרות שממשיכות להופיע אזהרות של מומחים כי שיטת אימון זו עלולה להיות מסוכנת למתאמנים רבים, המגמה הזו עדיין מאד פופולרית בכל רחבי העולם.

3) אימונים בקבוצות 

המגמה הזו הייתה במקום השני בשני הסקרים הקודמים. מדובר בכל שיטות האימון בהן מתבצע אימון בקבוצות של יותר מ-5 אנשים. המגמה כוללת אימונים בשיטות שונות של ריקוד, רכיבה על אופני כושר בקבוצות, אימונים עם מדרגות כושר ולמעשה כל שיטת אימון  בה מבצעים אנשים אימון  זהה ביחד בהובלת מדריך.

4) אימונים עם משקולות חופשיות

בסקרים קודמים נכללה מגמה שנקראה "אימוני כוח". הפעם הוסיפו עורכי הסקר  התייחסות ספציפית ל"משקולות חופשיות" כלומר אימוני כוח עם מוט של הרמת משקולות עליו ניתן לשים משקולות, אימונים עם משקולות יד, כדורי כוח, קטלבל וכו'. אימון זה שונה מאימוני כוח בהתנגדות משקל גוף או אימון כוח עם "מכונות כוח". בניגוד לאימונים עם "מכונות כוח", אימונים עם משקולות חופשיות דורשים קודם כל לימוד של הטכניקה הנכונה לביצוע התרגילים.

5) אימונים אישיים 

המגמה הזו נכללה בין עשרת המגמות המובילות בכל הסקרים שנערכו החל משנת 2006.  המאמנים האישיים לא רק מתכננים את האימונים בהתאם לצרכיו של המתאמנים אלא גם מציבים להם מטרות ועורכים להם מבחני כושר לבדיקת התקדמותם באימונים.

6) Exercise is Medicine

תכליתה של מגמה זו היא שאנשים העוסקים ברפואה ימליצו על פעילות גופנית באמצעי חשוב לפיתוח הבריאות בכל הזדמנות שהם פוגשים מטופלים. המגמה מעודדת שיתוף פעולה בין מאמני כושר לאנשי רפואה כדי לתרום לבריאות האנשים בקהילה. המגמה הייתה במקום ה-10 בסקר הקודם.

7) אימונים בהתנגדות משקל גוף 

מגמה זו הייתה במקום השני בסקר לקראת 2017 ובמקום הרביעי בסקר לקראת 2018  ובמקום החמישי בסקר לקראת 2019.  אנשים מבצעים תרגילי כוח ללא עזרים כבר שנים רבות ובשנים האחרונות נראה שהפופולריות של השיטות האלה היא גבוהה אולי מפני שלא נדרש ציוד כדי לבצע את התרגילים ולכן עלותם נמוכה ביותר.

8) תכניות אימון לקשישים

במכוני כושר רבים מעוניינים לפתח תכניות עבור קשישים מאחר שתוחלת החיים עלתה ולפנסיונרים יש אפשרות להגיע לאימונים בשעות בהן אנשים צעירים נמצאים בעבודה. כמו כן יש הרבה קשישים שיש להם אמצעים כספיים המאפשרים להם לשלם עבור האימונים. המגמה הייתה במקום הרביעי בסקר הקודם.

9) Health/Wellness Coaching

יצירת שינויים התנהגותיים הקשורים לאיכות החיים תוך שימוש בין היתר בשיטות מתחום הקואצ'ינג. בדרך כלל מדובר כאן על סוג של אימון אישי או אימון בקבוצות קטנות. המאמן בונה תכנית בהתאם לצרכים ולרצונות של המתאמן, ומציב מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך. אחת המטרות כאן היא לא רק שיפור הכושר אלא גם שיפור המצב הבריאותי של המתאמנים. המגמה הזו הייתה במקום ה-11 בסקר הקודם.

10) אימונים בהדרכת מאמנים מוסמכים 

אנשים רבים מבינים כי כדאי להם להתאמן בהדרכת מאמנים שעברו קורסים שהכשירו אותם להיות מאמני כושר ולכן יש גופים רבים הפותחים תכניות הכשרה למאמנים. בסקר הקודם הייתה מגמה זו במקום השישי.

11) אימונים להפחתת משקל גוף 

הרבה תוכניות משלבות דיאטות להפחתת צריכת המזון עם אימוני כושר.  מגמה זו  הופיעה בין 20 המגמות המובילות בכל הסקרים והייתה בשיאה בסקר לקראת 2012, אז דורגה במקום הרביעי.

12) אימונים פונקציונליים 

אימונים המשלבים פיתוח כוח, שווי משקל, קואורדינציה וסבולת ומשתמשים הרבה במשטחים לא יציבים. המגמה הגיעה לשיאה בסקר של 2007 אז הייתה במקום הרביעי. לפני שנה היא הייתה במקום התשיעי

13) אימונים באוויר הפתוח

קבוצות הליכה, קבוצות ריצה, קבוצות רכיבה על אופניים, טיולי הליכה וכל צורה אחרת של אימונים באוויר הפתוח הנערכים  עם מדריכים. מגמה זו הגיעה למקום ה-12 בסקר לקראת 2016 והייתה במקום ה-17 בסקר הקודם.

14) יוגה

היוגה הייתה במקום השביעי בשני הסקרים הקודמים.. יוגה  מופיעה בצורות שונות ומשונות כמו: Power Yoga, Yogilates, יוגה בחדרים בהם יש טמפרטורה גבוהה ועוד. יש הרבה חומרי הדרכה נגישים על יוגה כמו סרטונים ,מאמרים וספרים.

15) הענקת רישיונות בתחום האימון הגופני 

כפי שאנשים לא יכולים לכנות עצמם בתואר "רופא", "אחות", או "פיזיותרפיסט" אם אין להם תעודת הסמכה לכך המוכרת על ידי משרד הבריאות, כך נעשה ניסיון במקומות שונים להוציא רישיון מטעם המדינה לעיסוק בהדרכה בתחום האימון הגופני. מגמה זו הייתה במקום ה-18 אשתקד.

16) Lifestyle medicine 

מגמה המופיעה לראשונה בסקרים בשמה זה. מטרתה לחנך את בני המשפחה לאורח חיים בריא. המגמה כוללת בין היתר: הימנעות מעישון, תזונה בריאה, פעילות גופנית בריאותית והפחתת צריכת אלכוהול.

17) אימון מחזורי 

המגמה הזו יצאה  מ-20 המובילות בסקר הקודם וחזרה לרשימה בסקר הנוכחי. באימון המחזורי מבצעים סדרה של כ-10 תרגילים שונים באופן מחזורי. כל תרגיל מבוצע מספר קבוע מראש של פעמים או  למשך זמן קצוב. אחרי השלמת המחזור ניתן להתחיל במחזור נוסף. מגמה זו הפכה לפופולרית בעולם האימון החל משנות החמישים של המאה הקודמת.  עשויה להיות חפיפה מסויית בין מגמה זו לבין המגמה הנמצאת במקום השני בסקר הנוכחי (HIIT) במידה שהתרגילים מבוצעים בעוצמה גבוהה, אך ניתן לבצע אימונים מחזוריים גם בעצימות נמוכה.

18) תכניות לשיפור הכושר במקומות העבודה

מגמה זו הייתה במקום ה-15 בסקר הקודם. חלק מהתוכניות מאפשרות לעובדים להתאמן בשעות העבודה במקום העבודה עצמו ובמקרים אחרים נוצרים שיתופי פעולה בין מקמות עבודה לבין מועדוני כושר בסביבה. הרעיון  שבבסיסן של התוכניות הוא שיש קשר בין כושר גופני לבין פריון העבודה.


19) מדידת התקדמות באימונים

מאחר שיש כיום אמצעים טכנולוגיים רבים למעקב אחרי התקדמות המתאמנים באימונים, יש מקומות העושים שימוש בטכנולוגיות האלה כדי לבצע למתאמנים מעקב אחרי התקדמותם באימונים. מגמה זו הייתה במקום ה-16 אשתקד.


20) תוכניות אימון לילדים 

השמנת ילדים ממשיכה להיות בעיה בריאותית ההולכת ומחריפה.  אולם למרבה הצער, המגמה של קיום תוכניות מיוחדות לילדים הסובלים מהשמנה הלכה ונעלמה ויצאה מן המגמות המובילות בסקרים הקודמים. אחד האתגרים של מועדוני הכושר והבריאות הוא למצוא את הדרכים כיצד לפתח תוכניות אימון לילדים ובני נוער, תוכניות  שגם ישתלמו למועדונים מבחינה כלכלית.

מגמות שיצאו מרשימת 20 המגמות המובילות בסקרים הקודמים

שימוש ביישומוני כושר (אפליקציות) – יישומוני כושר  מותאמים בעיקר לטלפונים אך גם לאמצעים אחרים כמו איי פד. 
רולרים לעיסוי -  מופעים בצורות שונות ולעתים בנויים ספציפית לעיסוי של רקמות באזורים שונים של הגוף ומטרתם להקל על כאבים ולאפשר חזרה מהירה יותר לאימונים. 
תוכניות אימונים אישיים לקבוצות קטנות. –מדובר כאן על אימון של שניים עד חמישה מתאמנים עם מאמן אחד, כדי להוזיל עלויות של עבודה עם מאמן אישי.
תוכניות שיקום לסובלים מבעיות רפואיות –במגמה זו נכללים אימונים לחולי סרטן, פרקינסון, מחלות לב, אירועים מוחיים, חיילים עם הלם קרב ועוד. תכניות כאלה הופעלו בעבר רק במרכזים רפואיים אך כיום יש גם מכוני כושר המציעים אותן.

מקור:

Thompson, Walter R. WORLDWIDE SURVEY OF FITNESS TRENDS FOR 2020. ACSM's Health & Fitness Journal: November/December 2019 - Volume 23 - Issue 6 - p 10–18


תקציר סקר המגמות לקראת 2022

תקציר סקר המגמות לקראת 2021

תקציר סקר המגמות לקראת 2019

תקציר סקר המגמות לקראת 2018

תקציר סקר המגמות לקראת 2017

תקציר סקר המגמות לקראת 2016

תקציר סקר המגמות לקראת 2015

תקציר סקר המגמות לקראת 2014

תקציר סקר המגמות לקראת 2013


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.