דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | רפואת ספורט | 09/07/2020

שכיחות זעזועי מוח ב-NBA

תקציר מחקר שנערך בארה"ב

תיאור הנושא

לפני עונת המשחקים 2011/12 החליטה ליגת הכדורסל המקצוענית בארה"ב (NBA) לאמץ מדיניות מחייבת לגבי מקרי זעזועי מוח - NBA concussion policy (NBACP).  עיקרי המדיניות: שחקן הנחשד כסובל מזעזוע מוח חייב לעזוב מיד את המשחק ולעבור הערכה לגבי אפשרות שהוא סובל מהתסמין על ידי רופא הקבוצה או  החובש שלה. ההערכה מתבצעת לפי פרוטוקול קבוע. במידה שאכן השחק סובל מזעזוע מוח השחקן לא יחזור לפעילות באותו היום וגם לא ביום שלמחרת. לאחר מכן נעשית הערכה מחודשת של מצבו של השחקן ואם רופא הקבוצה מאשר שלשחקן אין כבר הסימפטומים של זעזוע מוח, החזרה לפעילות נעשית באופן הדרגתי תוך דיווח לממונה על הנושא במנהלת הליגה.

ממצאים עיקריים

החוקרים ביקשו לבדוק את שכיחות התופעה לפני הפעלת המדיניות ואחריה. הם אספו נתונים על כל המקרים של זעזועי מוח החל מעונת 1999/2000 ועד עונת 2017/18. נמצאו 185 מקרים ב-149 שחקנים. 122 שחקנים עברו זעזוע מוח פעם אחת ו-27 יתר מפעם אחת – 19 שחקנים עברו שני זעזועי מוח, 7 שחקנים עברו שלושה ושחקן אחד עבר ארבעה זעזועי מוח. בנוסף לכך נמצאו ארבעה מקרים של זעזועי מוח ללא קשר למשחק (3 מתאונות דרכים ואחד מנפילה בבית) ואלה לא הוכנסו לחישובים. 
לפני הפעלת ה-NBACP  שכיחות המקרים הייתה 5.7 לעונה ואחרי הפעלתה עלתה השכיחות ל-16.7 מקרים לעונה. מספר המשחקים  שהשחקן החמיץ אחרי האירוע עלה רק במעט אחרי הפעלת המדיניות , מ – 3.0 ל-3.9 ומספר הימים שהשחקן נח מפעילות אחרי האירוע עלה מ-6.7 ל-8.4.
לגבי השחקנים שחוו יותר מזעזוע מוח אחד, הזמן הממוצע בין האירועים היה 865 ימים. לפני הפעלת ה- NBACP  היו ארבעה מקרים של שחקנים שעברו שני אירועים בשנה ואחרי הפעלת המדיניות היו חמישה מקרים כאלה.
לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית במספר הנקודות הממוצע  ובמספר הדקות על המגרש לפני האירוע ואחריו.  ב-5 משחקים שלפני האירוע השחקנים  קיבלו בממוצע 23.1 דקות למשחק ובחמישה משחקים אחרי האירוע 22.8 דקות. מספר הנקודות הממוצע לדקת משחק היה 0.29 לפני האירוע ו-0.28 אחריו. גם כאשר הוגדלה תקופת הזמן ל-10 ימים לפני האירוע ואחריו לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית. לא נמצאו גם הבדלים במשתנים אלה ביחס לקבוצת בקרה של שחקנים עם נתונים דומים שלא עברו זעזוע מוח.
הממצאים העיקריים של מחקר זה הם שאחרי הפעלת ה- NBACP עלה מספר המדווחים של זעזועי מוח ולא נמצאו הבדלים בביצועים על המגרש לפני האירועים ואחריהם. התופעה של עליית המקרים המדווחים של זעזועי מוח אחרי הפעלת מדיניות של הליגה  נמצאה גם בליגות מקצועניות של בייסבול, פוטבול והוקי קרח. לעומת זאת בליגות הכדורסל בבתי הספר התיכוניים נמצא כי קבוצות שבהן  יש  צוותים רפואיים  מלאים יותר, יש בהן גם יותר מקרים מדווחים של זעזועי מוח ולכן יש חשיבות בהפעלת מדיניות בנושא גם ברמות האלה של הספורט.

מקור:


Patel BH, Okoroha KR, Jildeh TR, Lu Y, Idarraga AJ, Nwachukwu BU, Shen SA, Forsythe B. Concussions in the National Basketball Association: Analysis of Incidence, Return to Play, and Performance From 1999 to 2018. Orthop J Sports Med. 2019 Jun 27;7(6)


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.