דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: סימה עטיה | הקטגוריה: כללי | תאריך: 21/12/2017

מתי מותר לשתף שחקנית חדשה?

השאלה:

האם מותר לשחקנית חדשה שרק הצטרפה לקבוצה להשתתף בתחרות, אפילו אם עדיין לא התאמנה עם הקבוצה? שאלה נוספת האם מותר לקפטנית של הקבוצה לקבוע למאמנת מי תשתתף בתחרות ומי לא?

התשובה:

לא ציינת באיזה ענף ספורט מדובר. לכל ענף יש תקנון משלו בקשר למועד הרשמת שחקנים חדשים. יש ענפים בהם אפשר לרשום שחקנים לאורך כל השנה ואחרי שהשחקן רשום ויש לו כרטיס שחקן הוא יכול להשתתף במשחקים. בענפים אחרים אפשר לרשום שחקנים חדשים רק במועדים מוגדרים בשנה. כל ענף יכול גם לשנות את התקנון ולהחליט על סדרי הרשמה אחרים.   אני לא מכיר ענף בו יש דרישה שהשחקן יוכל להשתתף במשחק רק אם הוא התאמן עם הקבוצה תקופה מסוימת. אנחנו רואים מקרים לא מעטים בהם מגיעים שחקנים חדשים לקבוצה במהלך העונה ומיד משתתפים במשחקים, כמובן אחרי שהוצא להם כרטיס שחקן בהתאם לדרישות האיגוד של אותו ענף ספורט.

לגבי השאלה השנייה, ברוב ענפי הספורט מי שקובע לגבי החלפת שחקנים הוא רק המאמן אולם אנחנו שומעים לא פעם בתקשורת על התערבות בעלי תפקידים אחרים בקבוצה בנושא הרכב הקבוצה, החלפת שחקנים וכדומה. אני לא מכיר ענף בו כתוב בתקנון שלקפטן של הקבוצה יש סמכות לבטל החלטות מאמן אבל לפעמים יחסי הכוחות בקבוצה הם כאלה שלשחקנים מסוימים יש מעמד חזק יותר מאשר למאמן. היו בעבר מקרים בהם העדיפה ההנהלה לפטר מאמן שנקלע לעימות עם אחד מכוכבי הקבוצה. במקרים רבים הרבה יותר קל להחליף מאמן מאשר להחליף שחקנים במיוחד כאשר השחקנים משתכרים הרבה יותר מאשר המאמן, כמו למשל בכדורסל המקצועני בארה"ב.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.