דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מתן אטיאס | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 01/02/2015

האימונים קלים מדי

השאלה:

למומחים של וינגיט שלום! אני מתן אטיאס בן 15 שוקל 63 וגובה 168 ס"מ. בכיתה ז' הייתי רץ כבר ריצות של 8 ו-10 קילומטר, אבל לא הייתי רץ מסודר.בתחילת vשנה התצטרפתי לקבוצת כושר/ הם עולים בקילומטרים לפי סרגל מאמצים,ועכשיו הם בשלושv וחצי קילומטר, הם עולים בקצב איטי ואני מרגיש שהריצות קלות לי. האם אני יכול לחזור לרוץ למרחקים ארוכים? האם זה בריא בשבילי?

התשובה:

האימונים קלים מדי

יש שתי מטרות עיקריות לאימוני ריצה:

א)      אימונים כדי לפתח כושר גופני וכדי לשמור עליו. אם זו מטרתך, אין כל סיבה שלא תעבוד יחד עם הקבוצה. המדריך בקבוצה עובד בצורה מתוכננת ומעלה את העומס בהדרגה. בדרך כלל, כאשר מגיעים למצב בו אפשר לרוץ בקלות 5-3 פעמים בשבוע 5 ק"מ, אין סיבה מיוחדת להעלות עוד את העומס, אם כאמור מטרת האימון היא רק פיתוח כושר. כאשר רצים יותר מאשר 5 פעמים בשבוע ויותר מ-5 ק"מ, הסיכון לפציעות עולה והתועלת הבריאותית הנוספת לא מצדיקה סיכון זה. באימונים למטרת  פיתוח כושר חשוב בעיקר נושא ההתמדה באימונים ועשית בהחלט צעד נכון בכך שהצטרפת לקבוצה. זה עשוי להגביר את המחויבות שלך להתמיד באימונים.

ב)      אימונים כדי להצטיין בתחרויות ריצה – אם זוהי מטרתך, יתכן שאתה צריך לשקול להתאמן בקבוצה אחרת או לבקש מהמדריך בקבוצה ייעוץ לגבי תוכנית אימונים אישית. בכל מקרה,  אני לא ממליץ על ריצת מרחקים ארוכים בגיל 15. אם אתה רוצה להשתתף בתחרויות ריצה וגם להצליח בהן אתה צריך להתאמן קודם כל על שיפור הישגיים במרחקי ריצה בינוניים (800 – 1500 מטר). אין סיבה בגיל 15 לרדוף אחרי הישגים בריצת 10 ק"מ.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.