דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מיכל אשר | הקטגוריה: | תאריך: 30/03/2014

אימון לפי זמן

השאלה:

מהם יתרונות האימון לפי זמן?

התשובה:

בשלושים השנים האחרונות הופיעו בשוק עזרי אימון רבים. לדעתי, החשוב שבהם הוא לא שעון הדופק אלא דווקא השעון הדיגיטלי המכיל סטופר שגרסאות ראשונות שלו הופיעו בתחילת שנות ה – 80 וגרסאות עם זיכרון הופיעו בתחילת שנות ה – 90.

בניגוד למה שרבים חושבים, דווקא זמן האימון חשוב יותר מאשר המרחק אותו אנו עוברים. מה שחשוב הוא כמה זמן אנחנו נתונים תחת עומס אימוני. אם רץ מסוים עובר אותו מרחק כמו רץ מהיר ממנו הוא עובר אותו בזמן ארוך יותר ופירושו של דבר שיותר זמן הוא נתון תחת עומס יחסי דומה ולכן הוא מגדיל את הסיכוי שלו להיפצע.

העיקרון הזה חשוב מאד גם כאשר מתבצע אימון בקבוצה. אם לדוגמה מבצעת הקבוצה אימון של 5X1000 מטרים עם הפסקה קבועה הרצים החלשים יותר יפגעו פעמיים: הם נתונים יותר זמן תחת עומס אימוני יחסי זהה וגם זמן ההפסקה שלהם קצר יותר! לכן, במקרה שרוצים בכל זאת להתאמן בקבוצה צריך לשקול לקצר את המרחק שעוברים הרצים הפחות טובים או להאריך אותו לרצים הטובים יותר כך שזמן הריצה שלהם וההפסקה יהיו דומים. אפשרות אחרת היא להקטין את מספר החזרות של הרצים הפחות טובים או להאריך את זמן ההפסקה שלהם מדי פעם. הרבה יותר קל למדוד זמן מאשר למדוד מרחק במיוחד כאשר מדובר באימונים מחוץ לאצטדיון.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.