דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: ליאורה שפירא | הקטגוריה: | תאריך: 30/03/2014

מתיחות בחימום

השאלה:

האם צריך לבצע מתיחות בחימום לפני תחרויות?

התשובה:

מי מאיתנו לא מבצע, או לפחות היה מבצע, מתיחות לפני אימון או תחרות? כמעט כל אחד. למה בעצם? כי כך כולם עושים... האם זה עוזר בתחרות עצמה? יש כמה מחקרים שהראו כי מתיחות סטטיות פגעו בביצוע של משימות הדורשות כוח מתפרץ כמו ניתור או ספרינט למרחק קצר מאד (20 מטר, למשל). קבוצת חוקרים אוסטרלים מצאה כי אם אחרי המתיחות הסטטיות מבצעים תרגילי חימום ספציפיים לענף (במקרה של המחקר – נטבול) הוסרה ההשפעה השלילית של המתיחות הסטטיות על ניתור וריצת 20 מטר. ( J Sci Med Sport,,nov 2009) במחקר אחר נמצא כי ההשפעה השלילית של מתיחות סטטיות על ניתור לא פגה גם אם אחריה בוצעה סדרת תרגילים של מתיחות דינמיות! 

לעתים אנו רואים במגרשי הכדורגל את השחקנים מבצעים מתיחות סטטיות מאורגנות על ידי מאמני הכושר ממש דקות לפני שריקת הפתיחה. תוצאות המחקרים האחרונים מרמזות כי אם יש בכלל לבצע מתיחות כאלה לפני תחרות, הן צריכות להתבצע בחלק הראשון של החימום ואחריהן צריכות לבוא מתיחות דינמיות ותרגילי חימום ספציפיים לענף.

הנושא עדיין מאד שנוי במחלוקת. כנראה שמתיחות סטטיות לפני תחרות צריכים לבצע רק ספורטאים שלטווח התנועה של המפרקים יש השפעה על ביצועיהם (שוערי הוקי-קרח, מתעמלים וכו').


יש לך שאלה למומחים של המכללה האקדמית בוינגייט? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.