דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: נעמה נובק | הקטגוריה: ספורט הישגי | תאריך: 17/03/2018

התחלת אימונים בגיל 13

השאלה:

למומחי וינגייט שלום,

קוראים לי נעמה ואני בת 13. אני מאוד אוהבת ספורט ואני עורכת חמישה אימוני כושר בשבוע. רציתי לשאול אם אני אצטרף לחוג ספורט מקצועי, אני אוכל להגיע להישגים גבוהים ולרמה גבוהה מאוד למרות הגיל שלי? אני מתכוונת להשקיע מאוד ולהתמיד. ספורט מאוד חשוב לי ואני יודעת שאני אתן את כל כולי לאימונים.

התשובה:

 הגעה לרמות גבוהות בספורט תלויה בהרבה גורמים. אמנה כמה מהם:

  • כישרון – קשה מאד להגדיר מה זה כישרון אבל ללא ספק יש כאלה שמבנה גופם ותכונות אחרות שלהם מתאימים לעיסוק  בענפי ספורט מסוימים. לדוגמה: בכדורסל יש יתרון לשחקנים גבוהים שהם בעלי דיוק בתנועה וקואורדינציה טובה.
  • אימונים – כדי להגיע לרמה גבוהה בספורט יש להתאמן  הרבה שעות ולאורך מספר שנים. לא מדובר בסתם שעות של אימונים אלא כאלה אלא באימונים מתוכננים היטב המפוקחים על ידי מאמנים ברמה גבוהה.
  • תנאי סביבה תומכים – יכול להיות שמישהו הוא בעל כישרון בענף ספורט כלשהו אך בסביבת מגוריו אין התנאים לעיסוק באותו ענף ספורט ברמה גבוהה או שאין ביכולתו של הספורטאי להשיג את המימון הנדרש כדי שיוכל לעסוק באותו ענף ספורט.
  • הזדמנות להתחרות ברמה המתאימה להתפתחות הספורטיבית - לדוגמה, יתכן שיש בארץ מסוימת יש ספורטאי העוסק בענף ההיאבקות  אולם אין באותה המדינה ספורטאים ברמתו העוסקים באותו הענף. במקרה כזה ההתפתחות הספורטיבית תושג בעיקר על ידי יציאה לשהות ממושכת בחו"ל.
  •  התחלת אימונים אינטנסיביים בגיל המתאים - יש ענפים בהם הספורטאים מתאמנים בעומס אימונים גבוה כבר מגיל צעיר (שחייה, התעמלות, טניס, החלקה אמנותית)  ובענפים אחרים מומלץ להתחיל באימונים עצימים רק בגיל מאוחר יותר ורוב הספורטאים שהגיעו להצלחה כבוגרים באותם ענפי ספורט עסקו לפני כן בענפי ספורט אחרים או שהיו פעילים גופנית שלא במסגרת ספורטיבית.
  •  התמדה באימונים והיכולת להמשיך ולהתקדם למרות הרבה מכשולים שעלולים לצוץ בדרך.

לא ציינת באיזה ענף ספורט את מעוניינת להתאמן ולכן קשה לי להעריך אם התחלת אימונים בגיל 13 תקטין מאד את סיכוייך להצליח כבוגרת. יש ענפי ספורט רבים שבהם אפשר להצליח כבוגרים גם אם  גיל התחלת האימונים הוא מעל 13 שנים.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.