דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: עינבל אלמלייח | הקטגוריה: | תאריך: 14/09/2018

מהירות ריצה וקצב ריצה

השאלה:

אני מתאמנת לקראת ריצת 10 ק"מ במרתון תל אביב. התחלתי לעשות אימון להגדלת המהירות על הליכון והעלתי בהדרגה למהירות 10.5 השאלה למה זה מקביל במהירות שמוצגת בשעון פולאר ? כי בשעון המהירות המקסימלית שלי היא 5 דקות לקילומטר. איזו מהירות אני צריכה לרוץ אם אני רוצה לסיים 10 ק"מ בפחות משעה?

התשובה:

מהירות ריצה אפשר להציג ביחידות של מהירות (מרחק חלקי זמן) כמו קילומטר בשעה (קמ"ש) או  בקצב ריצה, כמה זמן לוקח לעבור מרחק מסוים, למשל כמה דקות לקילומטר.  מי שרץ במהירות של 10 קמ"ש  (10 ק"מ ב-60 דקות) הקצב שלו הוא 6 דקות לק"מ. מי שרץ במהירות של 10.5 קמ"ש  הקצב שלו הוא 5:43 דקות לק"מ. בריצה במהירות  של 11 קמ"ש הקצב הוא  5:27 דקות לקילומטר וריצה במהירות של 12 קמ"ש היא ריצה בקצב של 5 דקות לק"מ. אם את רוצה לרוץ 10 ק"מ בזמן של פחות משעה את צריכה לרוץ במהירות העולה 10 קמ"ש

אימונים למרוץ על כביש מאד לא מומלץ לעשות רק על  מסילה נעה (מה שאת מכנה הליכון). יכול להיות פער לא קטן בין המהירות שלך על הליכון למהירות שלך בריצה על כביש ולכן מומלץ שרוב האימונים יהיו בריצה אמיתית (לאו דווקא על כביש, בהחלט אפשרי גם על משטחים אחרים).  כדאי שלפני המרוץ שאת מתכוננת אליו תתנסי קודם בריצה אמיתית למרחקים קצרים יותר שיעלו בהדרגה.  כדי לעבור 10 ק"מ בפחות מ-60 דקות יש כמובן להיות מסוגלים לעבור בקלות 5 ק"מ בפחות מ-30 דקות, כעבור מספר שבועות לעבור 6 ק"מ בפחות מ-36 דקות וכעבור מספר שבועות נוספים לעבור 8 ק"מ בפחות מ-48 דקות. המבחנים האלה צריכים להיות בריצה אמיתית על כביש ולא בריצה על מסילה נעה.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.