דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מעין מעודה | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 03/03/2022

אימוני ריצה לנערה בת 15

השאלה:

שלום,

אני מעין ואני בת 15. התחלתי בפעילות ספורטיבית לפניי שנתיים ואז עצרתי לחצי שנה וחזרתי להתאמן. החזרה לאימונים הייתה די בפזיזות בריצות מהירות ומאמץ על הרגליים. בתחילת הדרך היה לי כאבים בשוק ולכן הפסקתי להתאמן לשבוע שבועיים עשיתי מתיחות לפניי כל אימון ועבר לי הכאב. חזרתי שוב לאט לאט והכאבים עברו לקשת הרגל והעקב. רציתי לדעת אם אני צריכה לבדוק את זה אצל הרופא או שזה סתם זמני כמו בשוק? ואם זה זמני איך אני אמורה לחזור לאט לאט בזמנים ובקמ"ש.. תודה רבה מראש.

התשובה:

את לא מפרטת מה היו אימוניך כך שקשה לייעץ לך איך להתאמן בעתיד. לפי התיאור שמסרת, לא סביר שיימצא משהו בבדיקה רפואית פשוטה וגם קשה להניח שיתקבל ממצא כלשהו בצילום.
ההמלצה הראשונית היא לא  לרוץ עד שיעברו הכאבים ובמקום זאת לעסוק בינתיים בפעילויות שלא גורמות לך לכאב כמו הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים וכדומה. רק אם הכאבים לא עוברים אחרי מספר שבועות של הפסקת ריצה, רצוי לעבור בירור רפואי.
כאשר תחדשי את אימוני הריצה חשוב להקפיד על יחס נכון בין אימונים לבין התאוששות מהם. בשלב הראשון אפשר לרוץ למשך מספר דקות, פעמיים בשבוע. אם תצליחי למשל לרוץ למשך 5 דקות, פעמיים בשבוע, תוכלי בהמשך לרוץ למשל למשך 10 דקות, עדיין פעמיים בשבוע. בין ימי האימונים רצוי שיהיו כמה ימי מנוחה, כך למשל אם רצת ביום שני, האימון הבא יכול להיות ביום חמישי או שישי.
לא כתבת מהי מטרת האימונים שלך. אם את רוצה להשתתף בתחרויות ריצה, רצוי מאד שתתאמני בהדרכת מאמן אתלטיקה שיבנה לך תוכנית אישית.
אם את רוצה לרוץ רק בשביל כושר כללי, ללא השתתפות בתחרויות, אין סיבה שבגיל 15 תרוצי יותר מאשר 15 דקות ברציפות ולא יותר מאשר פעמיים בשבוע, גם אם תרוצי למשך 10 דקות, פעמיים בשבוע, את תהיי בכושר טוב מאד לגילך. אם המטרה היא רק כושר כללי את לא צריכה להיות מוטרדת ממהירות הריצה, הקצב צריך להיות נוח. עם התקדמות האימונים סביר שבאופן טבעי תרגישי בנוח לרוץ במהירות קצת יותר גדולה. בהמשך השנים אפשר יהיה למטרות בריאות וכושר להגיע גם לריצות של 25 דקות, 3-2 פעמים בשבוע, אין צורך לרוץ יותר אם אלה הן המטרות. כאמור, אפשר ורצוי לשלב את פעילות הריצה עם פעילויות גופניות אחרות שאת אוהבת כמו אלה שכבר הוזכרו, משחקי כדור, משחקי מחבט וסוגי ריקוד שונים.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.