דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אלכס | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 17/05/2018

אימוני ריצה לבן 14

השאלה:

בהמשך לשאלה הקודמת שלי רציתי לדעת לגבי האימון שלי: אני בן 14. אני רץ 4 פעמים בשבוע: יום ראשון- 10 ק"מ, יום שלישי- 5 ק"מ, יום חמישי- 5 ק"מ, שבת- 1000X5 (אינטרוולים) ולפעמים גם ספרינטים בשאר הימים. אני עושה כל מיני אימוני HIIT. רציתי לדעת אם אני מתאמן טוב, כדי להשתפר בריצה ואם אני מתאמן מספיק בכלל... ואם התכנית שלי נראית לך טובה... (אני גם הולך לחדר כושר ושוחה לפעמים)...

התשובה:

 לא קיימת תוכנית אימונים "כדי להשתפר בריצה". "להשתפר בריצה" זו לא מטרת אימונים שאפשר להתייחס אליה. אתה צריך לבחור מטרה יותר ספציפית ואז אפשר יהיה לראות אם התוכנים מתאימה יותר או פחות להשגת היעד.

מטרה אחת יכול להיות: הצלחה בתחרויות ריצה למרחקים ארוכים כבוגר. כדי להתקדם לקראת המטרה הזו כדאי מאד להיעזר במאמן אתלטיקה היודע להכין תכניות אימון שנתיות ורב-שנתיות ויש לו גם ניסיון מוצלח בהבאת נערים שהתחילו להתאמן אצלו, להישגים נאים כבוגרים.

מטרה אחרת יכולה להיות למשל הצלחה בתחרויות ריצה למרחקים בינוניים כמו 800 ו-1500 מטרים באליפות המדינה  לילדים עד גיל  15 בשנה הבאה (אם תהיה עדיין קבוצת הגיל הזו בשנה הבאה, ואם לא – הצלחה בעוד שנתיים בתחרויות לנערים עד גיל 18 (קבוצת גיל זו מכונה באתלטיקה הישראלית "קדטים"). גם לקראת מטרה זו כדאי להתאמן בסיוע מאמן אתלטיקה המתמחה בהכנת נערים בריצות בינוניות.

מטרה אחרת לגמרי יכולה להיות עיסוק בריצה למטרות בריאותיות.  אלה שזו מטרתם, לא צריכים בהכרח לערוך אימוני הפוגות, אין שום סיבה שירוצו יותר מ-5 ק"מ או יערכו אימוני הפוגות ואימוני HIIT למיניהם. 2-3 ריצות בשבוע של כ-5 ק"מ יספיקו כדי לשמר את הכושר. בגיל 14 אין אפילו צורך לרוץ 5 ק"מ, ייתכן בהחלט שריצות של 3-2 ק"מ, פעמיים-שלוש בשבוע יספיקו בהחלט. אם אתה  גם שוחה ומתאמן בחדר כושר, אתה בהחלט עושה מספיק אם מטרתך רק לשמור על כושר גופני בריאותי.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.