דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יפעת רודה | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 20/05/2018

מרחקי ריצה מומלצים למסיימי כיתה ו'

השאלה:

שלום,

האם תוכלו לפרט מרחקי ריצה מומלצים למסיימי כתה ו'- בנים?

תודה

התשובה:

 בשנת 2016 הוציא משרד החינוך חוזר מנכ"ל לגבי מרחקי הריצה לתלמידים:

 

להלן מרחקי הריצה  העממיים המאושרים:

בבתי הספר היסודיים: לכיתות ה'-ו' – מירוץ עממי בלבד, עד 1,200 מטרים

בחטיבות הביניים: לכיתות ז'-ט' – מירוץ עממי בלבד, עד 2,000 מטרים

בבתי הספר התיכוניים: לכיתות י'-י"ב – מירוץ עממי בלבד, עד 3,000 מטרים.

2.3  השתתפות התלמידים מותרת אך ורק עד למרחקים אלה ואך ורק לתלמידים ללא מגבלות/בעיות רפואיות על-פי טופס הצהרת ההורים על בריאות ילדם (ראה סעיף 2.2-84 בחוזר הוראות הקבע עד/1(א), "הצהרת הורים על בריאות ילדם") ובאישור המורים לחינוך גופני בלבד.

2.4     במקרה של נבחרות ריצה של בתי ספר על-יסודיים, שמשתתפיהן מאומנים על ידי המורים לחינוך גופני ושהם בעלי כושר גופני גבוה ועברו בדיקות רפואיות על-פי הנדרש ונמצאו כשירים לפעילות ספורט תחרותית – המפקח על החינוך הגופני רשאי לאשר את השתתפותן של הנבחרות בריצה תחרותית כמפורט להלן:

-          כיתות ז'-ט' עד 3,000 מ'

-          כיתות י'-י"ב עד 5,000 מ'.

(חוזר מנכ''ל תשעו/6(א), כ"ד בשבט התשע"ו, 03 בפברואר 2016)

אין כיום שום דרישה מצד "הפיקוח על החינוך הגופני" במשרד החינוך לערוך מבחני ריצה לתלמידים. בעבר היה נהוג מבחן "אות הכושר והספורט" ובו נבחנו תלמידות ותלמידים בכיתות ה'-ו' בריצת 600 מטר, תלמידות בכיתות ז' – ט' בריצת 1500 מטר ואילו תלמידים בכיתות ז' – יב' ותלמידות בכיתות י' – יב' נבחנו בריצת 2000 מטר.

אין סיבה שילדים בוגרי כיתה ו' ירוצו למרחקים של מעל 1200 מטר. ברור שיש ילדים המסוגלים לרוץ למרחקים גדולים יותר אבל אני לא רואה כל סיבה לעודד אותם לעסוק בכך או להתפעל מכך שילד מסוים סיים בהצלחה ריצה של 5 ק"מ.

אלה השואפים להצליח בתחרויות ריצה כמבוגרים לא צריכים לעסוק באימוני ריצה מסודרים בגיל 12. הם בהחלט יכולים לדחות את התחלת האימונים המסודרים לגיל מאוחר יותר ובינתיים לעסוק בפעילויות גופניות אחרות כמו משחקי כדור, התעמלות, משחקי מחבט, רכיבה על אופניים, שחייה, "ענפי קרב" כמו ג'ודו וסיוף וכל פעילות גופנית אחרת שתגרום להם הנאה ורצון להמשיך ולהתמיד בפעילות.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.