דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יניב קראוס | הקטגוריה: תזונה | תאריך: 30/03/2014

חלבון אחרי אימון

השאלה:

אני עושה שלושה אימוני כח בשבוע ומקפיד לאכול חלבונים מיד אחריהם. עד כמה זה חיוני? כמה זמן בכלל עובר עד שהחלבונים האלה באמת יסייעו לבניית מסת השריר שלי? האם יש עדיפות למשקאות החלבון?

התשובה:

שלום רב,

אינני יודעת את גילך ותשובתי נכונה רק אם אתה מעל גיל 18: אדם שאינו מתאמן זקוק ל- 0.8 גרם לק”ג ליום חלבון. ביום אימונים הוא זקוק ל- 1.2-1.7 גרם לק”ג ליום. כמות כזו ניתן להשיג בנקל מהאוכל אם אינך צמחוני או טבעוני.

המושג “חלון ההזדמנויות”, שגרם לאנשים רבים כמוך “לרוץ” לאכול את החלבון לאחר האימון – אינו כשהיה. היום ידוע שלטווח הארוך אין הבדל אם אוכלים את החלבון מיד לאחר האימון או שעתיים אחריו. מה שכן חשוב הוא לשלב פחמימה עם החלבון משום שאחרת – החלבון יהפוך לאנרגיה ו"יתבזבז” במקום להפוך לשריר.

באנשים שאינם ספורטאים אולימפיים אין שום יתרון למשקאות החלבון מבחינת השפעתם על מסת השריר ועל הישגים. נהפוך הוא – עודף חלבון הנובע מתוספי חלבון עלול לגרום לנזק לכליות וראיתי מספר אנשים צעירים שזה קרה להם.

אם אתה מעדיף את משקה החלבון על פני קוטג’ אחרי האימון – אין בעיה להחליף חלבון בדיאטה ולקחת במקומו משקה  חלבון. רק להקפיד שתהיה בתוכו פחמימה (למשל שייק פירות עם חלב). העמסת חלבון על הגוף לא רק שאינה עוזרת אלא אף עלולה להזיק.

מקווה שעניתי לשאלה,

 ד”ר סיגל אילת-אדר,

דיאטנית קלינית ומרצה בכירה בקמפוס וינגייט.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.