דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: איריס בר | הקטגוריה: טיפוח היציבה | תאריך: 11/11/2015

איזה מחוך עדיף?

השאלה:

לביתי בת ה 13.5 התגלתה עקמת בעמוד השדרה בת  27 מעלות. אורתופד המליץ לנו על חגורת גב "בוסטון". רכשנו חגורת "בוסטון" שנמדדה באמצעות גבס במכון אורתופדי.

שאלותי הן: א)  האם מדידה בשיטת הגבס על בסיס גוף לא תקין, יעילה מספיק ומותנית במיומנות המודד בלבד? שהרי בחגורת "בוסטון ברייס", מותאם הגוף לחגורה מתקנת מובנית מראש... ב) שמעתי על חגורה חדישה יותר, אירופאית - מחוך "ריגו שנו RSC". האם זו מביאה לתוצאות שוות כמו הבוסטון? השיקול העקרי שלנו הוא נוחות החגורה והתנהלות יומיומית עמה.

התשובה:

כדי לקבל תשובה מפורטת ומושכלת, מן הראוי היה לתת קצת יותר פרטים אודות העקמת של בתך, בנוסף לציון מעלות הסקוליוזיס.

למשל:

  1. האם ביתך קיבלה כבר מחזור? אם כן, מתי והאם הוא סדיר?
  2. האם ידוע סימן "ריסר" (תבחין לבגרות השלד)?
  3. האם יש נתון קודם לגודל העקם ומתי הוא התקבל?
  4. האם יש ברקע סיפור משפחתי של עקמת או של לקוי יציבתי מבני אחר?
  5. ואולי החשוב מכול, האם ההמלצה לסוג המחוך (בוסטון) ניתנה על ידי אורתופד מומחה לעמוד שדרה /ילדים?

בהיעדר הפרטים המתייחסים לשאלות הללו אענה כמיטב יכולתי ובעיקר ברמת העיקרון ולא כל כך ספציפית לביתך.

אם לתמצת את שאלתך ומבלי להיכנס לפרטים הטכניים של אופן הכנת מחוך מסוג בוסטון, את בעצם מבקשת לדעת האם מחוך מסוג בוסטון הוא יעיל במידת הצורך, כלומר האם הוא מסוגל לעצור תהליך אפשרי של החמרת העקם הסקוליוטי?

ושאלה נוספת שהיא אולי העיקרית מבחינתך: האם מחוך מסוג "שינו" שהוא גירסה מעודכנת מבית היוצר של ד"ר ריגו הספרדי, יעילה באותה מידה כמו מחוך מסוג בוסטון.

אני מניחה, שההתלבטות שלכם נעוצה במידע כלשהו שקיבלתם מגורם נוסף, הטוען שיש ל"שינו", לכאורה, יעילות טובה יותר כי הוא נותן מענה לממד הסיבובי של העקמת ושהוא ידידותי יותר למשתמש ועל כן מעלה את מידת שיתוף הפעולה של המטופל.

להלן תשובתי המתייחסת להנחות שהצגתי:

אני רוצה להאמין שהאבחון של בתך נעשה על ידי אורתופד מומחה לנושא העקמת האידיופטית. מומחה שהמליץ לביתך על מחוך מסוג בוסטון, עשה מן הסתם את השקלול של כל הפרטים הנוגעים ספציפית לבתך, במקביל לגיוס הידע והניסיון הרחב שיש לו, על סוגי המחוכים ויעילותם. מספר מעלות העקם אינו הממצא היחידי שהאורתופד מתייחס אליו בבחירת סוג הטיפול הנכון.

הייתי מכבדת את המלצתו של המומחה שבחרתם לפנות אליו. אני כותבת זאת בהנחה שהרופא שהמליץ על סוג המחוך הזה, הפנה אותך גם לאורתוטיסט שמוכר לו היטב והוא סומך עליו בעניין הבנייה הנכונה של המחוך.

וברמת העיקרון, עוד לא נוצר המחוך בעל היעילות וההצלחה האולטימטיבית. משפט זה נכון לגבי מחוך מסוג בוסטון, שינו, מילווקי, צ'רלסטון או TLSO. הבחירה באחד מהם נתונה כאמור לשיקולו המקצועי של האורתופד ולגופו של עניין, תרתי משמע.

מחוך מסוג "בוסטון" הוא מהוותיקים שבמחוכים ויש עדויות רבות המוכיחות את הצלחתו היחסית.  יחד עם זאת אם יש לך התלבטות קשה בנושא הבחירה, כי מן הידוע לך ה"שינו" יותר ידידותי ואת רוצה לוודא שיתוף פעולה מקסימלי של בתך עם הטיפול, הייתי מציעה לך לקבל חוות דעת נוספת מאורתופד בעל דרגת מומחיות זהה לקודם, או גבוהה ממנה.

הטלפון שלי  050-3883448  אם תרצי לקבל המלצות על רופאים מומחים.

בברכה  ד"ר ורדיתה גור                               

המרכז ליציבה במכללה האקדמית בוינגייט.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.