דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: גל כרמלי | הקטגוריה: | תאריך: 30/03/2014

חזרה לפעילות אחרי לידה

השאלה:

מתי חוזרים לפעילות גופנית אחרי הלידה?

התשובה:

קיימת מודעות רבה לחשיבות הפעילות הגופנית כתורמת להתאוששות הפיזית והנפשית של האישה מתהליך ההריון והלידה.

עם סיום תהליך הלידה נכנסת האישה לתקופת בה מתרחשת נסיגה של רוב השינויים שהתרחשו בגופה במהלך ההריון. מדובר בשישה שבועות - פרק זמן קצר יחסית למשך ההריון ורגיש מאוד מבחינת האישה שכן, בתקופה זו עסוק גופה של האישה בשתי משימות מרכזיות מנוגדות: התאוששות מתהליך ההריון והלידה וטיפול אינטנסיבי ותובעני בתינוק המתפרס לאורך כל שעות היממה, ללא זמנים מוגדרים ונעשה לרוב בתבניות תנועה גופניות חדשות, חלקן לא מוכרות לגוף.

על אלה נוספת הפעילות השגרתית של החזקת בית ובדרך כלל גם טיפול בילדים נוספים. כלומר, דווקא בשעה שהגוף צריך להתאושש ולהשתקם מהתהליך הקשה שעבר עליו הוא נתון לעומס פיזי ונפשי גדולים מתמיד.

תרומתה של הפעילות הגופנית לגוף האנושי ידועה ומוסכמת. במרכז להריון ולידה במכללה האקדמית בוינגייט מדריכות הכנה ללידה ומדריכות לפעילות גופנית בהריון ואחרי הלידה לומדות כי שכיבה ממושכת אינה תורמת להתאוששות וסופה לגרום לנזקים גופניים מצטברים.

אשר לנשים אחרי לידה - בעבר נהגו להקים את האישה מהמיטה לאחר לא פחות מ- 24 שעות. היום נוהגים להוריד את האישה מהמיטה שעות ספורות אחרי הלידה, בידיעה שהירידה המוקדמת מהמיטה תתרום להתאוששותה. הדבר נכון גם במקרים בהם מסתיימת הלידה בניתוח קיסרי.

ואם כך הדבר, הרי מובן מאליו שהפעלת הגוף מוקדם ככל האפשר אחרי הלידה חיונית לגוף! שכן מדובר בגוף שנפגע, זקוק להתאוששות ואינו חופשי לעשות זאת ללא הפרעות. עם זאת, יש לסייג ולומר שכל זאת בתנאי שהפעילות מבוקרת ומותאמת לצורכי הגוף בתקופה זו.

עבודה נכונה מבוקרת ומותאמת יכולה לשפר את מצבן של קבוצות השרירים שנפגעו מההריון והלידה ולעודד את ריפויים - ויפה שעה אחת קודם. אין סיבה להמתין. חשוב, מותר וצריך להתחיל בהפעלת הגוף מהר ככל האפשר לאחר הלידה, עוד לפני הירידה מהמיטה במחלקת יולדות.

שלומית רייפמן- לויצקי

במרכז להריון ולידה במכללה האקדמית בוינגייט אנחנו מכשירים אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ביותר בתחום ההריון והלידה: דולות, מדריכות הכנה ללידה ומדריכות לפעילות גופנית בהריון ואחרי הלידה. נושא התנועה בלידה הוא מוטיב מרכזי בכל הקורסים שלנו.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.