דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: הילה מרנפלד | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 07/07/2014

מבחן ביפ להדרכת ספורט לצבא

השאלה:

שלום ,

שמי הילה ואני מתמיינת להדרכת ספורט לצבא, התקשרתי למספר שהביאו לי ממיטב שקשור להדרכת ספורט ומאחר ויש לי זימון ב-22 לחודש הזה (יולי) אמרו לי שלא יתקיים בוחן בר אור אלא מבחן בשם ביפים , אשמח אם תוכלו לתת לי מידע לגבי אותו מבחן .

תודה , יום טוב

הילה

התשובה:

מבחן ביפ

עניתי על שאלה דומה באתר זה.

למבחן זה שמות רבים: ביפ (beep), בליפ (bleep),  יו – יו (YO-YO), מבחן כושר רב שלבי (multi-stage fitness test), PACER  (Progressive Aerobic Cardiovascular Endurance Run), Leger-test (על שם ממציא המבחן), ועוד.

המבחן פותח  לפני כשלושים שנה בקנדה ועושים אותו כיום מיליוני אנשים בכל העולם. ניתן למצוא עליו מידע  נרחב באינטרנט.

במבחן רצים הנבדקים הלוך ושוב בין שני קווים המרוחקים 20 מטר זה מזה לפי קצב המוכתב להם על ידי אותות קוליים המושמעים ברמקול. קיימות מספר גרסאות למבחן זה אך בנפוצה שבהן מהירות הריצה בדקה הראשונה היא 8.0 קמ"ש (9 שניות לכל 20 מטר, קצב איטי) וכל דקה בערך הקצב מוגבר בחצי קמ"ש. הנבחן ממשיך במבחן כל עוד הוא מסוגל לעמוד בקצב.

קיימות מספר שיטות של רישום ההישגים במבחן. השיטה הפשוטה ביותר היא מניית מספר הקטעים של 20 מטר שהושלמו בהצלחה. דרך אחרת היא רשימת השלב ומספר הקטע בו סיים הנבחן. לדוגמה:  8/5 (שלב 8, קטע 5).

פותחו נורמות שונות להערכת הכושר בהתאם לתוצאות מבחן זה.  בתכנית FITNESSGRAM בארה"ב נחשב עד  לפני מספר שנים היש ג של 72 קטעים כ"מעולה" לנשים צעירות ונערות מעל גיל 17. באתר PEWORLD מופיעות נורמות לפיהן נערות בגיל 20-17 המגיעות  לקטע 11 בשלב 10 של המבחן הן בכושר מעולה ( מקביל פחות או יותר ל-90 קטעים),  אלה המגיעות ל-9/3 (71 קטעים)  הן בכושר טוב,  ואלה המגיע  ל-6/8 (47 קטעים) הן בכושר ממוצע. אתר topendsport  מביא את הנורמות הבאות לנשים צעירות מעל גיל 18:

מעולה – 12/7 ( 108 קטעים)

טוב מאד – 10/2 (81 קטעים)

טוב – 8/7 (65 קטעים)

ממוצע – 7/3 (51 קטעים)

יתכן שההבדלים בנורמות נובעים מהתייחסות לאוכלוסיות שונות. ברור שהנורמות לספורטאיות המתחרות ברמה גבוהה בענפים כמו כדורסל וכדורגל תהיינה גבוהות יותר מאשר לנשים שאינן עוסקות בספורט תחרותי.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.