דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אריה שמיר | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 28/06/2015

אימונים עצימים לאנשים מבוגרים

השאלה:

שלום,

שמי אריה,אני בן 52 ובעל משקל עודף של 15 ק"ג לערך. הולך ברגל 45 דקות כמעט מידי יום. תוך כדי שוטטות באתרים שונים,אני קורא מידע אודות "מחקרים חדשים" הטוענים שעקב ירידה ברמות הטסטוסטרון וירידה בצפיפות העצם אצל גברים-במיוחד בגילאי הביניים-הרי שאימון אירובי רגיל גורם לשחרור רדיקלים חופשיים המאיצים את הגיל הביולוגי.בסרטון מוצגים, בין היתר, תרגילי "סמוך-קום" וקפיצת חבל כמשפרים דרמטית את שריפת השומן,ואין צורך יותר מ-12 דקות ליום של פעילות מואצת,נטען שם. מאחר שאני נמצא בחו"ל,אין באפשרותי להתייעץ עם פזיולוג מוסמך.מצד שני,אינני סומך על מדריך חדר כושר צעיר ונלהב שיידע מה מתאים לכל גיל,ולכן אני פונה אליכם. אני מתכוון לחזור לפעילות אקטיבית.אשמח לקבל מידע (או הפניה למידע) לגבי פעילות שעלי לעשות בהתייחסות לגילי- מפיזיולוג או גורם מוסמך אחר. לעזרתכם מודה.

אריה שמיר,

טורונטו, קנדה

התשובה:

בשנים האחרונות אכן מופיעים מאמרים התומכים בתכניות אימונים עצימות מאד המבוצעות לפרקי זמן קצרים. המחקרים עליהם מתבססים התומכים בתוכניות אלו נמשכים לפרקי זמן של  כמה שבועות בלבד ואין שום מידע האם אנשים מסוגלים להתמיד בתוכניות אימונים כאלה לזמן ארוך, ודאי שלא כאשר מדובר באנשים מעל גיל 40. אנשים מבוגרים רבים לא מסוגלים לבצע תרגילים כאלה בשל כאבים במפרקים מהם הם סובלים.

יש כאן גם אינטרס כלכלי. מאמני כושר אישיים רוצים למשוך אליהם אנשים המתאמנים בחדרי כושר וגם אנשים כמוך העוסקים בהליכה ואינם משלמים למועדוני כושר או למאמנים.

לדעתי, הפעילות הגופנית שאתה מבצע, הליכה של 45 דקות, כמעט מדי יום, בהחלט מתאימה לאדם בגילך ובמשקלך.

לא רשמת איזה מרחק אתה עובר בהליכה. התועלת האירובית שאתה מפיק קשורה גם למהירות ההליכה שלך. להליכה במהירות של 6 קמ"ש, אפקט גדול יותר מאשר להליכה במהירות של 5 קמ"ש. אין זאת אומרת שאתה חייב להגביר את המהירות. הכי חשוב שתתמיד בפעילות ותבחר את מה שמתאים לעצמך. ההמלצות של ארגוני הבריאות בעולם עדיין עומדות על ביצוע של פעילות גופנית מתונה עד נמרצת  למשך 150 דקות בשבוע (לכל הפחות), או 75 דקות שבועיות של פעילות נמרצת, או שילוב מתאים של שתיהן.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.