דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: רינת שמר | הקטגוריה: רפואת ספורט | תאריך: 03/12/2014

התאמת מדרסים

השאלה:

לפני כמה שבועות התחלתי לרוץ על הליכון בבית (ריצה קלה' 11-10 קמ"ש) למשך 20 דקות, 3 פעמים בשבוע. כאשר התחלתי להרגיש כאבי ברכיים קלים, הלכתי לכירופרקט והוא אמר שיש לי קריסה כלפי פנימה וקשת נייטראלית והציע לי מדרסים.  יש לי כמה שאלות בעניין: 1. האם יש קשר בין גובה הקשת לקריסה? האם ייתכן שיש לי קשת נייטראלית וקריסה או שאלו שני מושגים שונים? 2. לגבי המדרסים, ממה שהבנתי הכירופרקט מתאים אותם לכף הרגל באמצעות גבס, אבל האם יש חשיבות גם למידת הנעל? כי יש חברות נעליים שהמידה 42 אצלן היא כמו 42.5 בחברות אחרות. המידה שלי היא 42 בנעלי ספורט רגילות, אבל לאחרונה רכשתי נעלי ריצה של ברוקס והומלץ לי לקנות חצי מידה יותר כי הרגליים מתנפחות במהלך הריצה. האם תהיה לזה חשיבות בנוגע למדרסים? השאלה שלי בנוגע למדרסים צצה מכיוון שהכירופרקט גם שאל למידת הנעל שלי, אז הבנתי שיש לזה חשיבות כלשהי, ולא רק למדידת כף הרגל היחפה באמצעות גבס.

התשובה:

1) המושג "קריסה" שאת מתארת מתייחס כנראה לתנועת הפרונצייה (סבוב כלפי פנים) בכף הרגל שזו תנועה חשובה ביותר לתפקוד תקין.  מספר רב של מחקרים מצאו קשר בין פציעות בגפיים התחתונות בריצה לבין פרונציית יתר. יש כמה סיבות לפרונציית יתר כאשר גובה הקשת היא אחת מהן. לא ניתן לדעת ללא בדיקה סטטית ודינמית מה המקור ל"קריסה" שאת מתארת, מה משמעותה והאם קיים קשר בין כאבי הברכיים לאותה "קריסה".

2) כף רגל – מדרס – נעליים, הם מרכיבים של מערכת אחת שחייבת להיות מותאמת היטב בין היתר מבחינת הגודל. בהתאמת המדרסים חשוב להביא את הנעליים שבשימוש כך שבסוף התהליך ההתאמה תהיה מושלמת. המשתנים החשובים מבחינת גודל המדרס הוא גודל  כף הרגל והמבנה שלה. לאחר מכן יש לוודא שהמדרס יישב בצורה מושלמת בנעל. המספר שמייצג את גודל הנעל לגבי אורכו משתנה בין חברות שונות כך שאין לקבוע אורך של מדרס על פי מספר הנעל. כמו כן יש לקחת בחשבון את הרווח בקדמת הנעל.

בברכה

פרופ' משה איילון


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.