דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: ראובן זלטין | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 10/03/2015

עלייה במהירות בגיל ההתבגרות

השאלה:

בני בן שלוש עשרה וחצי וגיל עצמותיו לאחר בדיקת כף יד שעשינו מתאים לשתיים עשרה וחצי.האם מהירות הריצה שלו עשוייה להשתפר משמעותית בגיל ההתבגרות?

התשובה:

עליה במהירות בגיל ההתבגרות

מהירות הריצה של ילדים עולה עם הגיל במקביל להתפתחות גופם. אצל בנים לא מאומנים המהירות ממשיכה לעלות עד גיל 16-15 בערך ואצל בנות עד גיל 13-12 בערך. לדוגמה: ביום ספורט שנערך לאחרונה בחטיבת ביניים הזמן הממוצע של הבנים בריצת 60 מטר היה כ-11.0 שניות בכתה ז', בכתה ח' כ-10.2 שניות ובכתה ט' כ-9.6 שניות. הממוצעים של הבנות היו: ז' – 11.0, ח' – 10.9, ט' – 10.8 אך מאחר שמספר הבנות שהשתתפו גם ירד עם העלייה בגיל ניתן לראות כי כמעט שלא חל שינוי בממוצע של הבנות עם העלייה בגיל בחטיבת הביניים.

ילדים שהתבגרותם מאוחרת עשויים להמשיך ולשפר את הישגיהם במבחני יכולת גופנית שונים בגילאים מאוחרים יותר, אפילו אם אינם מבצעים אימונים מיוחדים לשם כך. יש הטוענים,  כי רבים מהספורטאים המצטיינים בחלק מענפי הספורט הם כאלה שהתבגרותם הייתה מאוחרת. אחד  האתלטים הגדולים בכל הזמנים, קרל לואיס שהיה אלוף אולימפי בריצות ל-100 ו-200 מטרים וגם בקפיצה לרוחק, נחשב בגיל 12 ל"חסר כישרון" וזאת מאחר שגדל במשפחה של ספורטאים ואחותו בת ה-10, קרול (שהגיעה כבוגרת להישגים ברמה עולמית) הייתה מנצחת אותו בתחרויות...

לסיכום, מהירות הריצה של בנים משתפרת בגיל ההתבגרות. אצל אלה שהתבגרותם מאוחרת היא ממשיכה להשתפר גם אחרי גיל 16. שיפור נוסף יבוא כמובן בעקבות אימונים בהדרכת מאמני אתלטיקה המתמחים בפיתוח מהירות.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.