דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: רוברט וינטרניץ | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 18/04/2015

שיפור מהירות בשחקני כדורגל צעירים

השאלה:

שלום,

יש לי ילד בן 14 המשחק כדורגל בנבחרת. איך ניתן לאמן אותו בהעלאת כושר הריצה שלו (ספרינטים טובים יותר)?

התשובה:

אימונים לפיתוח מהירות לשחקני כדורגל צעירים

ילד המשחק כדורגל בקבוצה, עובר מן הסתם אימוני כושר כחלק מאימוניו. אני מציע שתתייעץ עם צוות האימון במועדון בנושא. מאד לא רצוי שילד בן 14 המתאמן מספר פעמים בשבוע במסגרת הקבוצה, יעמיס על עצמו אימוני כושר נוספים.

אימונים לפיתוח מהירות הם נושא לא פשוט ודורשים הכוונה והשגחה של מאמן מנוסה בתחום ולכן לא מומלץ שהם ייעשו  ללא השגחה צמודה. שיטות האימון לפיתוח מהירות הן מגוונות וכוללות בין היתר: תרגילים לשיפור טכניקת הריצה, תרגילים לשיפור קואורדינציה דוגמת תרגילים המתבצעים בעזרת "סולם קואורדיציה", תרגילים של חזרות על מיאוצים למרחקים קצרים (60-10 מטר), תרגילים לשיפור התגובה וגם תרגילי כוח שונים כמו תרגילי ניתור, ריצה בעליה ותרגילים עם  עזרי אימון יוצרי התנגדות כמו גומיות כושר. בגיל מאוחר יותר ניתן לשלב באימונים גם תרגילי כוח עם התנגדות גדולה יותר.

אימונים לפיתוח מהירות מאד לא רצוי לבצע בתנאי עייפות ולכן הם צריכים להתבצע בחלק הראשון של האימון, מיד בסיום החימום. אימונים לפיתוח מהירות דורשים התאוששות גדולה יחסית ולכן נדרשות הפסקות ארוכות יחסית בין החזרות על התרגילים, כאלה שיאפשרו חזרות על ביצועים מרבים. אין טעם להמשיך באימון מהירות כאשר רואים שמהירות המתאמנים יורדת או שנפגעת טכניקת הביצוע.

משחק הכדורגל דורש לא רק ריצה בקווים ישרים אלא ריצה בכל הכיוונים וגם היבט זה צריך להילקח בחשבון בתכנון האימונים.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.