דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: שמואל שלן | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 09/07/2021

איך לרוץ 3000 מטר בפחות מ-10:00 דקות?

השאלה:

איך לרוץ 3000 מטר בפחות מ-10:00 דקות?

התשובה:

הישג של 10 דקות בריצת 3000 מטר הוא הישג טוב מאד למי שאינו אתלט המתאמן באופן מסודר והוא הרבה יותר טוב מהזמן הממוצע שקובעים צעירים בגיל 21-18.
כדי לתת תשובה לשאלה כזו, ולו הכללית ביותר, אני צריך לדעת כמה פרטים עלייך:
•    בן כמה אתה?
•    מהו ההישג הנוכחי לך בריצת 3000 מטר?
•    איך אתה מתאמן כיום?
•    כמה אתה מוכן להשקיע באימונים?
•    בעוד כמה זמן אתה רוצה לקבוע את ההישג?
בלי הנתונים האלה קשה לי מאד אפילו להתחיל לחשוב על תשובה. אתייחס לכל סעיף:
גיל – כאשר מדובר בנערות ונערים מתחת לגיל 16, לא רצוי "לרדוף אחרי הישגים". אפשר בהחלט להתחיל כבר מגיל 12 ומעלה להתאמן בריצה ואפשר להגיע בהדרגה לריצה רצופה של 3 ק"מ אבל לא מומלץ  לחשוב עדיין על מטרה הישגית כל כך גבוהה לפני גיל 16. כאשר מדובר באלה שכבר מלאו להם 16 שנים אפשר כבר בהחלט להתאמן לקראת מטרה כזו.
הישג נוכחי -   יש הבדל עצום בתוכנית האימונים בין מי שכבר קבע הישג של 11 דקות ורוצה לשפר את ההישג  לבין מי שהישגו כיום הוא למשל 13 דקות.
שגרת אימונים נוכחית- כדי לבנות תוכנית אימונים צריך לקחת בחשבון את שגרת האימונים הנוכחית של המתאמן ואז לראות מה אפשר לשנות בה.
כמות השקעה באימונים – מדובר כאן גם על הנכונות להתאמן וגם על  משאבים העומדים לרשותך. אתלטים ברמה גבוהה מתאמנים אפילו פעמיים ביום, הם עושים זאת בהדרכת מאמן וגם רוכשים אביזרים כמו נעלי ריצה, בגדי ריצה, אמצעי ניטור אימון כמו שעונים חכמים, הם מסתייעים בייעוץ תזונתי ועומדים לרשותם עוד מגוון אמצעים שלא בהכרח מוצדק לרכוש אותם אם המטרה היא להגיע ל-10 דקות בריצת 3000 מטר, שבמונחים של אתלטים גברים בוגרים הוא הישג שמתחת לרמה תחרותית.
בעוד כמה זמן אתה רוצה לקבוע את ההישג?   יהיה הבדל גדול מאד בתוכנית האימונים בין מי שרוצה (ואולי מסוגל) לקבוע את ההישג בעוד כמה חודשים לבין מי שמוכן להתאמן לקראתו במשך שנה או יותר מכך.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.