דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יניב מנדלסון | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 05/10/2018

אימוני כושר לילד בן 13 המתאמן בטקוואנדו

השאלה:

שלום רב,

בני בן 13 ומתאמן בטקוואנדו פעמיים בשבוע. מעבר לכך הוא התחיל להתאמן באופן אינטנסיבי ואובססיבי על כושר שכולל אימון כמעט יום יום, כאשר הוא מתעקש להגיע לכ- 500-400 שכיבות סמיכה ( בכ-8-9 מחזורים ביום) וכן מספר דומה של מחזורי כפיפות בטן של כ- 170-150 כפיפות למחזור. בנוסף לכך הוא מתאמן בעצמו ( וסוחב את אחיו הגדול בן ה-16) עוד כ-3 פעמים בשבוע למתקני אימונים שיש לנו ליד הבית כולל ריצה של כ- 3-2 ק"מ. לקחתי פעם אחת מאמן כושר שילווה אותם ויראה שהם לא גורמים לעצמם נזק והוא הרגיע אותי ואמר, שלמרות גילו הוא מתאמן טוב ומעבר לכמה תרגילי רגלים שהוסיף להם, אין לו מה לתרום. למרות ההרגעה, אני לא בטוח שזה לא עומס גדול מידי על ילד בן 13 שטרם התחיל את הגדילה שלו, או שנימצא בתחילתה ואשמח לקבל חוות דעת נוספת.

התשובה:

עשית את הדבר הנכון כאשר פנית למאמן כושר שבדק את האימונים של הילד. קשה לדעת אם כמות האימונים היא מוגזמת בלי לראות את הילד ואת אימוניו. אני לא יודע עד כמה אינטנסיביים הם האימונים בטקוואנדו  ורצוי כמובן להתייעץ עם המאמן שם, המכיר את הילד מקרוב, לגבי אימוני הכושר של בנך.

 אם הריצה של 3-2  ק"מ, כ-3 פעמים בשבוע לא קשה לו מדי, אין סיבה שיפסיק עם זה. צריך רק להשגיח  שמרחקי ריצות לא יתחילו לעלות ולעלות בלי שליטה. כל זמן שהם נשארים בגבול 3-2 ק"מ, אני מעריך שהכמות לא מוגזמת.

מה שחשוב ביותר הוא שהילד לא יחשוב בגיל הזה שהאימון הוא משהו "קדוש" ובימים בהם הוא מגלה סימנים של עייפות מאימונים קודמים הוא בהחלט יכול לדלג על הריצות ועל חלק מהתרגילים או על כולם.

צריך גם לנסות לברר עם הילד מהן המטרות שלו באימוני הכושר ועל פי מה הוא עורך את תכניות האימונים. יכול להיות שאימוני הכושר הם אימונים נלווים לאימוני הטקוואנדו אבל יכול להיות גם שהילד מצא איזו תכנית אימונים באינטרנט ומתאמן לפיה ובמקרה כזה  צריך לראות את התכנית ומטרותיה ולאן היא מובילה את המתאמנים בה.

כאמור, חשוב מאד שתהיו בקשר עם מאמן הטקוואנדו, שהוא יהיה מיודע לגבי אימוני הכושר של הילד ובמידת הצורך לא להסס לפנות שוב למאמן כושר כדי שיעריך את עומס האימונים של הילד.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.