דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מיה חיימוביץ' | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 24/02/2020

בניית תוכנית אימונים

השאלה:

שלום רב, הרבה זמן , כבר כמה שנים, אני מנסה להבין איך לבנות לעצמי תוכנית אימונים ספציפית על פי המטרות שלי. ואינני מצליחה. אני עושה ספורט חובבני- מתעמלת ורוקדת. (עצמאית - ללא תחת מסגרת) עשיתי אפילו קורס מדריכות התעמלות אומנותית בוינגייט על מנת להבין איך להרכיב תוכנית אימונים שקשורה למטרות שלי (יש אלמנטים מענף זה שאני רוצה להצליח לבצע ). אך לא לימדו אותנו לעשות זאת בתורת הענף. כרגע אני חוקרת באינטרנט ומנסה לחבר מושגים מהגיון. אך זה מאוד מבלבל אותי ואני מרגישה שאני מסבכת את עצמי יותר מידי. אז השאלה שלי אליכם היא : איך להרכיב תוכנית אימונים ספציפית על פי המטרות שלי?

התשובה:

 כדי לבנות תוכנית אימונים צריך קודם כל לדעת שני דברים: א) מהן המטרות של המתאמן; ב) מה מצבו כרגע ביחס למטרות שלו. כמו כן צריך לדעת כמה מוכן המתאמן להשקיע באימוניו (כמה שעות בשבוע, כמה כסף הוא מוכן להשקיע, מה האפשרויות באזור מגוריו וכו').

אם המטרה שלך היא להצליח לבצע אלמנטים כלשהם בהתעמלות אמנותית ואת לא יודעת איך לבנות תוכנית כיצד להשיג את המטרות, יש לך רק אפשרות אחת והיא לפנות למאמנת התעמלות אמנותית שתבנה את התכנית יחד איתך. אין שום דרך לבנות תוכנית אימונים שתתאים לכל מטרה. אם יש לך מטרות  נוספות, חוץ מביצוע אלמנטים בהתעמלות אמנותית, יתכן שתוכלי להיעזר במאמנת ההתעמלות  גם להגשמת מטרות אלה אבל יתכן שתזדקקי למומחה  נוסף.

יש בכל זאת כמה עקרונות בבניית תוכניות אימונים. א) התמדה -  רצוי מאד שיהיה רצף של אימונים לאורך השנה. אם מתאמנים בשבוע אחד 3 פעמים ואחר כך לא מתאמנים במשך חודש שלם, יתכן שהשיפור בהישגים הנובע מהאימונים ילך לאיבוד בשל הפסקת האימונים. ב) הדרגתיות - מתחילים מתרגילים פשוטים בעומסים נמוכים ועוברים בהדרגה לתרגילים מורכבים יותר או כאלה שבהם העומס גדול יותר. ג) ספציפיות - בחירת התרגילים באימונים צריכה להתחשב במטרת האימונים וברמה ההישגית בה נמצא המתאמן; ד) גיוון - רצוי מאד לגוון את האימונים: להוסיף תרגילים חדשים, לשנות מקום אימונים, להתאמן לצלילי מוזיקה וכדומה.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.