דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: שרגא שטרן | הקטגוריה: פיסיולוגיה | תאריך: 09/01/2018

מבחן שדה להערכת סף חומצת החלב

השאלה:

האם ניתן / מומלץ לבצע מבחן שדה לסף חומצת חלב לנערים בגיל 16-15?

התשובה:

סף חומצת חלב מאותר בדרך כלל במבחן מעבדה הבודק שינויים בריכוז חומצת חלב בדם או שינויים בדפוסי הנשימה והיחס בין הגזים המעורבים בתהליך הנשימה, חמצן ודו-תחמוצת הפחמן, במאמצים העולים בהדרגה.

בשנת 1982 פרסמו פרנצ'סקו קונקוני - Conconi Francesco - וחבריו תוצאות מחקר שהראה כי ניתן להעריך את סף חומצת החלב במבחן שדה המבוסס על מדידת דופק בריצה.  במבחן שלהם רצו הנבחנים על מסלול שהיקפו 400 מטר וכל 200 מטר הם נדרשו להגביר קצת (בחצי קמ"ש בערך) את מהירות הריצה. בסוף כל קטע כזה נמדד הדופק. הריצה התחילה במהירות של 14-12 קמ"ש והסתיימה כאשר הנבחנים לא יכלו להגביר עוד את  הקצב. קונקוני מצא שהדופק עלה בצורה לינארית עד נקודה מסוימת, נקודת הסטייה - deflection point  - ומעבר לנקודה זו כבר לא היה קשר לינארי בין מהירות הריצה והדופק. הוא מצא מתאמים גבוהים מאד בין נקודת הסטייה לבין המהירות בה רצו הנבדקים שלו בתחרויות במרחקים בהם הם התמחו. המתאם עם  מהירות הריצה ל-5000 מ' היה 0.93, המתאם עם מהירות ריצת מרתון  היה 0.95, והמתאם עם ריצת שעה היה 0.99. אי לכך הציע קונקוני כי קביעת נקודת הסטייה תהיה קריטית למציאת מהירות הריצה בתחרויות במרחקים השונים. כמו כן הצביע קונקוני על כך כי נקודת הסטייה מתרחשת בסף חומצת החלב ולכן לדעתו המבחן שלו מתאים גם להערכת סף חומצת החלב באמצעי לא פולשני.

בשנות ה-90 התפרסמו כמה מחקרים שמצאו כי מבחן קונקוני אינו מבחן מהימן להערכת סף חומצת החלב.

בגיל 16-15 ניתן לעשות כבר מבחן להערכת סף חומצת החלב (במחקר המקורי של קונקוני צעיר הנבדקים היה בן 15) אצל ספורטאי סבולת מאומנים כמו רצים למרחקים בינוניים, שחיינים, רוכבי אופניים, גולשי סקי למרחקים ארוכים וטריאתלטים אבל רצוי מאד שמבחן זה יתבצע במעבדה כי כאמור, מבחן קונקוני לא נמצא מהימן להערכת סף חומצת החלב. כמו כן רצוי שכל ספורטאי ייבחן במכשיר המתאים לסוג הפעילות בו הוא מתמחה: רצים יבחנו על מסילה נעה, רוכבי אופניים על אופנייים ארגומטריים, מחליקים על שלג במכשיר סקי, חותרים בארגומטר חתירה וכו'. מבחן המעבדה יעריך את סף חומצת החלב הנכון לגיל בו נבדקו הנערים ויש לצפות כי כעבור כמה שנים ערכי הסף יהיו גבוהים יותר עם התקדמות ההישגים בתחרויות.

פרופ' יואב מקל


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.