דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אנונימית אנונימית | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 18/08/2019

עייפות אחרי אימון

השאלה:

היי,

 היום התחלתי לרוץ סביב גינה שקרובה  לביתי. אני רצה סיבוב והולכת סיבוב וככה אחד כזה ואחד כזה. רציתי לשאול אם זה חריג שבסוף הריצה הייתי מאד עייפה והייתי חייבת לשכב לחצי שעה. האם זה יעבור עם הזמן כאשר אכנס לכושר קבוע?

התשובה:

כאשר מתחילים להתאמן רצוי מאד לערוך כל קודם בדיקת רופא כדי לוודא שאין בעיה רפואית המחייבת התייחסות בבניית תוכנית האימונים.
קשה לענות על שאלה כמו שלך מאחר שחסרים בה פרטים: בת כמה את, באיזה כושר את נמצאת, מה אורך הסיבוב בגינה, כמה פעמים הלכת ורצת סביב הגינה, באיזו מהירות רצת וכדומה.
 אני מייעץ לך, לפחות לתקופה קצרה, להיות בקשר עם מדריך כושר כדי שיבנה לך תוכנית אימונים המתאימה לך ויעקוב אחרי התקדמותך.
 יכול להיות שבכושרך הנוכחי, לא רצוי שתרוצי כלל אלא תעסקי בהליכה בלבד או בפעילות גופנית אחרת כמו שחייה או רכיבה על אופניים.
עייפות רבה אחרי אימונים יכולה להעיד על שינוי חד מדי. יש שלושה עקרונות חשובים בבניית תכנית אימונים:
א)    התמדה – התוכנית צריכה להיות כזו שתוכלי לבצע אותה לתקופה ממושכת. אין זאת אומרת שצריך להתאמן בכל יום. בדרך כלל מספיק להתאמן 5-2 פעמים בשבוע, תלוי באופי הפעילות ובעוצמתה.
ב)    ספציפיות – התוכנית צריכה להתאים לרמת הכושר בה את נמצאת ולהעדפות שלך לגבי סוג הפעילות.
ג)    הדרגתיות -  כדי להמשיך לשפר את הכושר צריך להעלות את רמת העומס אבל העלאה זו צריכה להיעשות באופן מתון וללא שנויים חדים מדי.

אם תנהגי לפי כללים אלה סביר שתהיי קצת עייפה אחרי האימון אבל מאד לא רצוי שתהיי "הרוגה". בהנחה שאת בריאה  אני משער שעם השתפרות הכושר תוכלי להמשיך בשגרת יומך אחרי השלמת האימון.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.