דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: עילאי נמני | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 03/02/2020

שילוב בין אימוני ריצה ואימוני כוח

השאלה:

קצת קשה לי לשלב ריצות, אימוני רגליים ואימוני פלג גוף עליון. אשמח לעזרה

התשובה:

הדברים הראשונים שצריך לבדוק הם  מהן מטרות האימונים שלך ומהן אפשרויות האימון שלך. בלי  המידע הזה קשה לי להבין מהם מקורות הבעיה. יש מתאמנים המסוגלים לשלב באימון אחד גם אימוני ריצה וגם אימונים לחיזוק כל חלקי הגוף ואילו מתאמנים אחרים מעדיפים להפריד בין האימונים ובימים מסוימים לבצע אימוני ריצה ואילו בימים אחרים לבצע אימונים לפיתוח כוח.
  אחד העקרונות החשובים בבניית תוכנית אימונים הוא עקרון הספציפיות – האימון צריך להיות מותאם לכושרו של המתאמן ולמטרותיו. מציאת דרכים לשילוב בין ריצות ואימוני כוח צריכה לקחת בחשבון את  מטרות האימון שלך (מה חשוב לך במיוחד?), כושרך הנוכחי (מהן היכולות שלך בריצה ובתרגילי כוח) ואת אפשרויות האימון שלך  והתנאים הסביבתיים בהם אתה נמצא (האם יש לך אפשרות להתאמן בחדר כושר?, כמה פעמים בשבוע אתה יכול להתאמן? האם אתה יכול להתאמן בהדרכת מאמן? האם אתה יכול לנוח מספיק לפני האימונים ואחריהם? האם אתה עובד בעבודה פיזית קשה?)
נעשו מחקרים רבים על השילוב בין אימוני ריצה ואימוני כוח והמסקנה הכללית העולה מהם היא שדרך השילוב צריכה לקחת בחשבון בעיקר את מטרות המתאמן.  אלה שמטרתם העיקרית היא הצלחה בתחרויות ריצה צריכים להתרכז באימוני הריצה ולשלב בהם אימוני  כוח רק במידה שהם לא פוגעים באימוני הריצה שלהם. חלק מהם  בוחרים לחזק את גופם  ללא שימוש במשקולות כלל אלא באמצעים אחרים כמו ריצה בעליות, ניתור מעל מכשולים, ריצה במדרגות ותרגילים כנגד משקל הגוף בלבד כמו שכיבות סמיכה. רצים אחרים מבצעים אימוני משקולות בימים בהם הם לא מבצעים אימוני ריצה קשים ואף פעם לא  לפני אימוני ריצה קשים. מתאמנים אחרים שאצלם הדגש הוא על פיתוח כוח לא מבצעים אימוני ריצה מיד אחרי אימוני הכוח אלא רק בימים בהם הם לא מבצעים אימוני כוח.  אני מציע לך להתאמן לפחות לתקופה מסוימת בהדרכת מאמן כושר שיבנה לך תכנית אימונים בהתאם למטרותיך, כושרך ואפשרויות האימון שלך ויווסת אותה בהתאם להתקדמותך באימונים.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.