דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אהרון משה מצרפי | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 14/02/2016

כאבים בחזה בריצה

השאלה:

אני רץ כמה פעמים בשבוע ואין לי שום בעיות אך אני רץ בספרינטים (18 קמ"ש, 10 דקות) או לאט יותר למשך זמן גדול יותר. לאחרונה רצתי שעה ו-40 דקות והרגשתי כמעט ללא מאמץ בריצה (זה היה על 14 קמ"ש בהליכון) אבל לקראת סוף הריצה הרגשתי כאב בצד שמאל של החזה  שנעלם אחרי זמן מה ושוב חזר ולכן הפסקתי את הריצה ההיא וזה לא חזר לי בריצות הספרינטים שעשיתי אחר כך אבל לא רצתי  שוב ריצות ארוכות מאד. השאלה היא האם זאת בעייה בלב או משהו כזה?אין לי אסטמה ולא ידוע לי על שום בעייה בלב אצלי.האם אני צריך ללכת לקרדיולוג?

התשובה:

לא ציינת מה גילך אבל בכל מקרה אתה מבצע אימונים בעצימות גבוהה מאד. לא ברור לי מדוע אתה רץ במהירויות גדולות כל כך באימונים על מסילה. ריצה על מסילה במהירות 18 קמ"ש יכולה להיות אפילו מסוכנת. מהירויות כאלה של ריצה מאפיינות בדרך כלל רצים תחרותיים ואלה עושים את עיקר אימוניהם בריצה רגילה (לא על מסילה). חריגה מדפוס אימונים כלשהו כמו ניסיון לרוץ זמן ממושך הרבה יותר מהרגיל באימונים, אינה מומלצת. אם אתה רוצה לעבור לאימונים בהם אתה רץ במהירות נמוכה יותר אך לזמן גדול בהרבה, כדאי שתעשה את השינוי בהדרגה, כלומר לא להוסיף הרבה זמן באימון אחד.  לפני שמתנסים בריצות של שעה ו-40 דקות כדאי להתנסות בריצות של 30 דקות, אחר כך 40 דקות ורק לאחר כמה חודשים לנסות  ריצה ממושכת מאד.

דבר נוסף שלא ציינת הוא מהי מטרת האימונים שלך. ריצה של 18 קמ"ש ב-10 דקות -  (3 ק"מ ב-10 דקות) וריצה של 1:40 שעה בה עברת  למעלה מ-23 ק"מ אופייניות כאמור רצים תחרותיים. אם זו מטרתך כדאי מאד שתצטרף לקבוצת ריצה או לפחות תתאמן בהדרכת מאמן מנוסה. אם אינך מתאמן לתחרויות אני לא רואה שום סיבה שהאימונים שלך יהיו עצימים  כל כך  או ממושכים מאד. ריצה של 25 עד 30 דקות, במהירות של 12 קמ"ש, פעמיים עד חמש פעמים בשבוע, מספיקה בהחלט כדי לשמור על כושר בריאותי טוב.

בקשר לכאבים בחזה, פנה לרופא המשפחה שלך,  ערוך אצלו בדיקות, ואם הוא יראה בכך צורך הוא וודאי יפנה אותך לקרדיולוג.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.