דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: סלע לווינשטיין | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 06/06/2018

השפעת הרוח על קצב הריצה

השאלה:

רציתי לדעת אם יש איזושהי נוסחה לריצה כנגד הרוח בכמה הרוח מאיטה את הרץ. כמן כן אני ריצה לדעת על השפעת הרוח בריצה בעלייות בשיפועים שונים. אני רץ לפעמים בלית ברירה כנגד הרוח או בעליות ואני רוצה לדעת בכמה להוריד בקילומטר לשעה כדי שישתווה למהירות של מישור.

התשובה:

מחקרים על השפעת רוח על רצים קשה מאד לעשות בתנאי שטח אך נעשו מחקרים כאלה בתנאי מעבדה בה הכניסו מסילה נעה לתוך מנהרת רוח ובדקו את ההשפעה של מהירויות רוח שונות על צריכת האנרגיה. המחקרים הראו כי רוח נגדית (רוח בפנים) במהירות מסוימת מאטה את הרץ בשיעור גדול יותר מאשר רוח גבית באותה מהירות מסייעת לרץ. כמו כן נמצא כי כאשר מהירות הרוח עולה פי שניים צריכת האנרגיה עולה בריבוע.  לעתים דווקא נעים לרוץ ברוח נגדית קלה ביום חם מאחר שהרוח מרעננת ומסייעת בסילוק החום מהגוף. נמצא גם כי ריצה כמטר אחרי רצים אחרים מקטינה את ההשפעה של הרוח הנגדית. בהתאם לתוצאות המחקרים פותחו נוסחאות שונות ו"מחשבונים" שאתה יכול למצוא באינטרנט. למשל, בכתובת :

http://runworks.com/calculator.html

יש במחשבון הזה גם אפשרות לראות השפעת עלייה על קצב הריצה.

נושא מהירות הרוח והתנגדות האוויר עלה לכותרות בשנים האחרונות מספר פעמים. במרתון בוסטון 2011 נשבו רוחות גב חזקות שסייעו מאד לרצים והביאות אותם לסיים את המרחק בזמן שהוא טוב בכמה דקות משיאיהם האישיים של הרצים. בשנה שעברה נקבעה תוצאה טובה משיא העולם במרתון בריצה לא תחרותית ונטען כי אחת הסיבות לכך הייתה שלפני הרץ שקבע את ההישג רצו כמה רצים אחרים והקטינו את השפעת הרוח וגם מכונית שנסעה לפניו עזרה בהקטנת התנגדות האוויר.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.