דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: סלע לוינשטיין | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 23/07/2017

דין קרנזס

השאלה:

תודה על התשובה בקשר לדין קרנזס. אבל עדיין לא הבנתי איך הוא רץ 24 שעות על הליכון למשך 238 קילומטרים וגם עוד מירוצים שמראים על יכולת ממש ממש פנטסטית. ומצד שני אתה כותב שהשיגו במרתון הוא 3 שעות שזה ממש לא כזה רציני?

התשובה:

ההישגים שדין קרנזס מדווח עליהם הם ברובם במקצועות בהם אין רשימות מסודרות של שיאים ואין בדיוק חוקים מוגדרים. בריצה על הליכון אפשר  לפעמים להשיג תוצאות הרבה יותר טובות מאשר בריצה בפועל. עיון ברשימת ההישגים הטובים באולטרא מרתון מראה כי ההישג הטוב ביותר בריצת 24 שעות על מסלול הוא 303.506 ק"מ שזה הרבה יותר מאשר 238 ק"מ שאתה מספר שקרנזס רץ על הליכון.

כפי שכבר כתבתי, רצי מזרח אפריקה עדיין לא גילו עניין בתחום האולטרא מרתון ולכן אנחנו עדיין לא יודעים  לאילו הישגים הם יוכלו להגיע בתחום זה אם הוא יתחיל לעניין אותם. 

עד 1960 לא ידע העולם על יכולתם של רצי מזרח אפריקה בריצות ארוכות. הכל החל להשתנות מאז זכה אבבה ביקילה מאתיופיה במרתון האולימפי ב-1960. רצי  קניה התחילו להתייחס ברצינות למרתון רק החל משנות ה-90. כפי שכבר כתבתי, אין  עדיין רצים בכירים במרתון שהחליטו לעשות הסבה לאולטרא מרתון. אם זה יקרה, סביר להניח שנראה שיפור גדול מאד בתוצאות במרחקים אלה, בהם עוסקים כיום מעט אנשים יחסית למיליונים שרצים למרחקים שעד למרתון.

סביר להניח גם שאם קרנזס היה מחליט בגיל יותר צעיר להתרכז במרתון הוא היה יכול אולי לקבוע תוצאות הרבה יותר טובות אך הוא הבין כנראה שהוא יהיה רחוק מאד מהצמרת העולמית במרתון ולכן פנה לתחום בו  עוסקים מעטים מאד.

יורם אהרוני

אחראי אתר המומחים

המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.