דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מוחמד פלאח | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 03/05/2016

ריצת 5000 מטרים בגיל 12

השאלה:

שלום לכם,

 רציתי לשאול לגבי ריצת 5000  מטרים של ילדים. מה נחשבת לתוצאה טובה בריצה זו עבור ילדים? בני בן 12 ותשעה חודשים עושה את זה ב 25 דקות. האם זו תוצאה טובה? האם יש לכם טבלאות של תוצאות ממוצעות עבור גילאים אלו?

 תודה מראש

התשובה:

אין לי טבלאות הישג לילדים בגיל 13-12 בריצת 5000 מטרים ולדעתי ילדים בגיל זה לא צריכים לרוץ את המרחק בתחרויות.  אני לא מכיר מקורות שהמליצו על ריצת המרחק הזה. ילדים בגיל 13 בהחלט יכולים לרוץ 5 ק"מ אם הם התכוננו לכך באופן הדרגתי אך הדגש לא צריך להיות על איכות ההישג אלא רק על סיום המרחק בצורה סבירה.  אפשר בהחלט להסתפק בגיל הזה גם בריצה של 3-2 ק"מ. אם בודקים את התקדמותם של רצים בוגרים לא מוצאים שום קשר בין ההישג של בריצות ארוכות בגיל 12 לבין ההישג שלהם כבוגרים. בדרך כלל, ילדים שהצטיינו בריצות ארוכות בגיל צעיר מאד, לא מתפתחים להיות אלופים כבוגרים.

חשוב מאד שילדים צעירים יעסקו בספורט אבל זה לא בהכרח צריך להיות בריצות ארוכות. באימונים רציניים בריצות ארוכות אין צורך להתחיל לפני גיל 16-15 ויש כאלה שהתחילו להתאמן בצורה מסודרת אחרי גיל 20 ובכל זאת הגיע להישגים טובים.  עד גיל 16-15 עדיף שילדים יתרכזו בענפי ספורט אחרים כמו משחקי כדור, משחקי מחבט, התעמלות, ריצות למרחקים קצרים ובינוניים, שחיה, מקצועות קרב (ג'ודו וכדומה),  ואם הם מרגישים שהאימונים לא מספיקים להם הם יכולים בזהירות להוסיף ריצה אחת שתיים בשבוע של 15-10 דקות.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.