דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: איתן חגיגית | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 26/02/2020

שלוש פעמים בשבוע 10 ק"מ ריצה בגיל 12

השאלה:

האם ריצה של 10 קילומטרים 3 פעמים בשבוע ועוד שני אימוני אינטרוולים מתאימים לילד בן 12?

התשובה:

מי שמחליט להתאמן צריך דבר ראשון להגדיר מהי מטרת האימונים שלו. קשה לי לראות מטרה אחת שלשמה צריך ילד בן 12 לבצע 5 אימוני ריצה בשבוע , אפילו למרחקים קצרים יותר. אפשר לחשוב על אחת משלוש מטרות של אימונים בגיל הזה: א) אימונים לפיתוח כושר גופני כללי - כדי להשיג מטרה זו אפשר ורצוי להתאמן  בכמות ובעוצמה הרבה יותר נמוכות מאשר הילד מבצע כרגע. מספיק בהחלט בגיל הזה לרוץ פעמיים בשבוע ורצוי גם לשלב צורות אחרות של אימונים בתוכנית כמו רכיבה על אופניים, שחייה, טיולים רגליים, משחקי מחבט, משחקי כדור ועוד. ב) אימונים כדי להצליח בתחרויות לילדים בני 12 -  יש מעט מאד תחרויות ריצה לגיל הזה ורובן למרחקים הרבה יותר קצרים מ-10 ק"מ, לא יותר מק"מ אחד שניים שניים, בדרך כלל ולכן ברור שכדי להצליח באותן תחרויות אין צורך בכל כך הרבה אימונים. ג) אימונים כדי להצליח בתחרויות ריצה לבוגרים, בעוד 6 שנים ומעלה. גם כאן אין שום נתונים המראים כי ילדים שהתאמנו בצורה כזו הגיעו כבוגרים להישגים טובים ואולי אפילו ההפך הוא הנכון. רוב הילדים  שהתאמנו בכמויות ובעוצמות גבוהות, לא השתפרו אחרי גיל 16, ובדרך כלל כבר לא היו פעילים בגיל 18.
 צריך לזכור כי אימונים בהיקף ובעוצמה גבוהים נושאים איתם סיכון לא קטן לפציעות. ראיתי כבר לא מעט ילדים שעסקו באופן אינטנסיבי באימונים וכבר בגיל 14-13 התחילו לסבול מפציעות, לפעמים אפילו פציעות חמורות שחייבו התערבות כירורגית.
יש לא מעט דוגמאות של אלופי ריצה בארץ ובעולם שהתחילו להתאמן באופן מסודר בריצה רק אחרי גיל 18 והגיעו להישגים מעולים כבוגרים.
בדרך כלל מקובל להתחיל באימוני ריצה מסודרים לא לפני גיל 15 וגם אז צריך להעלות באופן הדרגתי מאד את ההיקף והעוצמה של האימונים.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.