דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יונתן יזדי | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 05/03/2021

3.3 קילומטר בגיל 13

השאלה:

אני בן 13. רצתי 3.3 קילומטר ב-18 דקות בערך. זה טוב? רע?

התשובה:

אין כל חשיבות לתוצאה שלך בריצת 3.3 ק"מ בגיל 13. מה שחשוב יותר הוא איך הרגשת בריצה ואיך התכוננת אליה. ילדים בגיל 13 לא מתחרים או נבחנים במרחקים מעל 2000 מטרים. אם הם מתאמנים בריצה הם כבר יכולים לרוץ כ-3 ק"מ ברצף אך אין כל חשיבות לזמן הריצה. הגיל הצעיר ביותר בו נערכות תחרויות ל-3 ק"מ הוא גיל 15-14 בערך. בישראל מקובל שתלמידים בכיתה ט' מתחרים בריצה ל-3 ק"מ באליפות בתי ספר במרוצי שדה.

בדרך כלל אין קשר בין הישגים בריצות למרחקים ארוכים בגיל 13 לבין הישגים בריצות אלה בגילים מאוחרים יותר. אפשר בהחלט להתחיל להתאמן בריצות למרחקים עד כ-3 ק"מ כבר בגיל 13 אבל לא לנסות מרחקים גדולים יותר ולהיות "קשוב לגוף", כלומר לא לרוץ אם אתה חש כאבים ברגליים מן האימונים הקודמים. בתקופת הגדילה המואצת מופעים אצל חלק מהילדים כאבים בברכיים ועדיף לדחות את העלאת מרחקי הריצה לגילים מאוחרים יותר. ידועים הרבה רצים בוגרים מצטיינים שהתחילו להתאמן באופן מסודר בריצה רק אחרי גיל 16 ולפעמים אפילו בגילים מאוחרים יותר.

אם הרגשת טוב בריצה ואתה  רץ באופן קבוע פעמיים בשבוע או עוסק בפעילות גופנית אחרת כמו משחקי כדור, רכיבה על אופניים, שחייה, "ענפי קרב" כמו ג'ודו, משחקי מחבט כו טניס וכדומה זה טוב מאד. אין כל חשיבות לזמן  הריצה בגילך, העיקר שתרגיש בה טוב ואם יהיה לך קשה תוכל לקצר את מרחק הריצה או לשלב הליכה עם קטעי ריצה.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.