דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מאור כלפון | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 13/10/2019

12.18 שניות בריצת 100 מטר בגיל 15.9

השאלה:

ברצוני לדעת אם זמן של  12.18 שניות בריצת 100 מטר הוא זמן טוב לגילי (15.9)?  נ.ב, 60 מטר רצתי ב- 7.64 שניות. האם אילו תוצאות טובות לגילי ? יחסית לגילי?

התשובה:

ראשית, בריצות למרחקים הקצרים חשובה מאד שיטת המדידה. לא ציינת מי מדד לך את התוצאות בריצות ל-60 ו-100 מ'. יש הבדל גדול בין זמן שנמדד בתחרות רשמית באמצעות מערכת מדידת זמן אוטומטית לבין זמן שנמדד באופן ידני.
במדידה אוטומטית שעון המדידה מופעל על ידי אקדח המזניק. קריאת הזמן היא באמצעות מצלמת גמר (פוטו-פיניש) ודיוק המדידה הוא של מאיות השנייה.
במדידה ידנית בתחרות אקדח המזניק משמיע קול שאליו מגיבים הרצים והוא צריך גם שיהיה לו הבזק של אור או לפחות שיפלוט עשן כדי ששופטי מדידת הזמן ידעו מתי להפעיל את השעונים. בסיום הריצה השופטים לוחצים על מתג השעון כאשר הרץ עובר את קו הגמר. מניסויים שנערכו נמצא כי יש  הבדל של למעלה משתי עשיריות השנייה בין מדידה אוטומטית למדידה ידנית בתחרות. למשל, זמן של 12.0 ש' במדידה ידנית יהיה בדרך כלל לפחות 12.24 במדידה אוטומטית.
אם המדידה היא לא בתחרות ואין שימוש באקדח הזנקה, טעות המדידה עלולה להיות אפילו גדולה יותר.
התוצאות שאתה מתאר הן הרבה מעל הממוצע של הנערים בגילך, אפילו אם המדידה בוצעה ידנית ולא בתחרות.  בהרבה בתי הספר לא תמצא נערים בגילך המגיעים לתוצאות כאלה. עם זאת, היו בישראל נערים בגילך שהגיעו לתוצאות טובות יותר. שיאי ישראל לנערים עד גיל 16 בריצות הקצרות:
60 מטר (מדידה אוטומטית) – טל מור, 7.03 שניות
60 מטר (מדידה ידנית) – עמיר כחולי, 6.9 ש'
100 מ' – רם מור 10.89 ש'
 עם תוצאות כמו שלך שווה בהחלט להתחיל להתאמן בצורה מסודרת באתלטיקה. ידוע על הרבה ספורטאים שהתחילו להתאמן באתלטיקה אחרי גיל 16 והגיעו לרמות הגבוהות ביותר.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.