דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: ליאור סגל | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 22/05/2016

10 ק"מ לקראת בר המצווה

השאלה:

אני רץ למרחקים ארוכים (מרתון), והילדים שלי בני ה-12 הביעו רצון להתאמן איתי ולקראת בר המצווה לרוץ איתי במירוץ של 10 ק"מ. זה נשמע לי נכון גם כבילוי משותף, גם מטעמי משקל והתרחקות מ"מסכים", אך האם זה מומלץ בגיל זה והאם יש דגשים חשובים אליהם יש לשים לב בגיל זה?

תודה רבה,

ליאור

התשובה:

לעשות פעילות גופנית על חשבון "זמן מסכים" זהו בהחלט רעיון טוב אך אני לא ממליץ לילדים בני 13-12 להתאמן לריצת 10 ק"מ. 3-2 ק"מ בהחלט יספיקו.

ראיתי לא מעט מקרים של ילדים צעירים שהתאמנו למרחקים ארוכים מדי וקשה לי להיזכר אפילו במקרה אחד שהדבר הוביל להמשך העיסוק בפעילות גופנית ושיפור ההישגים. נתקלתי גם בכמה מקרים של עיסוק מוגזם בריצה בגיל צעיר שהובילו לפציעות לא פשוטות שחייבו התערבות ניתוחית.

 מאחר שאין כמעט מקצים למרחקים של 3-2 ק"מ לילדים עד גיל 13 אפשר אולי שהילדים ישתתפו במירוץ של 5 ק"מ לקראת בר המצווה. גם זאת יש לבחון לאור התקדמותם באימונים.

כדי לשלב את הילדים באימונים שלך כדאי אולי שבחלק מהימים תעברו מרחקים קצרים יותר וגם תרוצו עם הפסקות. לדוגמה: ריצה קלה של רבע שעה בערך ואחריה מספר קטעים מהירים יותר של 100 עד 400 מטר עם הפסקות ארוכות ביניהם.

ילדים בני 13-12 יכולים לבצע פעילויות ממושכות ארוכות אחרות שיתרמו לכושרם הגופני כמו רכיבה על אופניים, שחייה, משחקי כדור ומשחקי מחבט.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.