דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | אפידמיולוגיה | 23/12/2021

ריצה בהולנד בזמן מגפת הקורונה

רצים באמסטרדם

המחקר

הנבדקים במחקר היו 2586 רצים שעוד לפני פרוץ מגפת הקורונה השתתפו במחקר העוסק במניעת פציעות של רצים. הם מילאו לפני המגפה שאלון על הרגלי הריצה שלהם ו-7 שבועות אחרי התחלת הסגר בשל המגפה מילאו שוב שאלון שהתייחס להרגלי הריצה שלהם וגם התייחסות לנושאים הקשורים למגפה.
הגיל הממוצע של הרצים היה כ-45 שנים. 9.8% מהרצים דווחו על תסמינים של קורונה אך רק 10 רצים נמצאו כחיוביים בבדיקת קורונה. שני רצים בלבד אושפזו בבית חולים בשל המחלה, שניהם ליום אחד בלבד.

תוצאות 

93.9% מהרצים המשיכו בשגרת אימוני הריצה שלהם בתקופת הסגר ולא נמצאו שנויים  בממוצעי תכיפות  האימונים (מספר אימונים בשבוע), משכם, היקפם (קילומטרים בשבוע) ועוצמתם (מהירות ריצה ממוצעת).
החוקרים קובעים כי  לא מצאו קשר בין אימוני ריצה לבין התחלואה בקורונה ולכן אין סיבה להגביל אימונים כאלה באוויר הפתוח גם בתקופה של סגר בשל המגפה.
 יש מדינות (כולל ישראל) שבהן  נמנע מאנשים בתקופת הסגר לבצע פעילות גופנית באוויר הפתוח. ירידה בכמות הפעילות עלולה לפגוע במצב הנפשי של המתאמנים ואם תמשך זמן רב עלולות להיות לה גם השלכות בריאותיות נוספות. החוקרים מציינים כי זהו המחקר רחב ההיקף הראשון שהראה כי אין סיבה להגביל אנשים בביצוע אימונים באוויר הפתוח בתקופת מגפה.

מקור

Kyra L.A. Cloosterman, , Marienke van Middelkoop, Patrick Krastman, Robert-Jan de Vos . Running behavior and symptoms of respiratory tract infection during the COVID-19 pandemic A large prospective Dutch cohort study. Journal of Science and Medicine in Sport 24 (2021) 332–337


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.