דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 25/02/2021

מהירויות הליכה של מבוגרים בריאים

הליכה
תאור המחקר

החוקרים עשו סקירה שיטתית של מחקרים שבדקו מהירויות הליכה של מבוגרים בריאים מעל גיל 18 בשטחים פתוחים, כלומר הליכה רגילה מחוץ לבית ולא הליכה במעבדה על מסילה נעה. מהירויות ההליכה היו כאלה שהנבדקים בחרו בהן לבד או כאלה שהיו תגובה להוראות החוקרים. נכללו רק מאמרים שדיווחו על מהירויות הליכה ביחידות של מהירות כמו מטר/שניה או קמ"ש. מרחק ההליכה המינימלי לבדיקת המהירות היה 3 מטר. מטרה משנית של המחקר הייתה למצוא קשרים עם מדדים של עצימות ההליכה כמו תדירות הצעדים, דופק, צריכת חמצן, הוצאת אנרגיה וכדומה. לא נכללו בסקירה נתונים על נבדקים שביו להם בעיות בריאותיות ונבדקים שנדרשו במחקרים לשינויי כיוון תכופים. 

תוצאות


בסה"כ נמצאו 35 מחקרים בשפה האנגלית שעמדו בדרישות שבוצעו ב-13 מדינות בין השנים 2019-1970. 8 מחקרים בוצעו באוסטרליה, 7 בארה"ב, 4 בצרפת, 4 בבריטניה והשאר בפקיסטן, איראן, איטליה, תאילנד, יפן, קוסטה ריקה, פורטוגל ומחקר אחד שהביא נתונים מגרמניה וישראל. 
מספר הנבדקים בכל 35 המחקרים יחד היה 14,105 (6806 נשים, 5135 גברים, 2072 מין לא ידוע). הגילים שלהם נעו בין 18 ל-90 (גיל ממוצע 44). 15 מחקרים ציינו את נתוני הגובה והמשקל של הנבדקים ומהם עולה כי ה-BMI הממוצע היה 24.8 ק"ג/מ"ר. כאמור, כל המדידות מהירויות ההליכה נעשו במקומות פתוחים.  המדידות נעשות על משטחים שונים: מדרכות, שבילים, מסלולי אתלטיקה, משטחי דשא ומעברי חציה בכבישים.
טבלה מספר 1 מציגה מטא-אנליזה של מהירויות ההליכה כפי שהתקבלה מהמחקרים

תיאור ההליכה

מהירות ממוצעת בקמ"ש

הליכה איטית נשים

2.56

הליכה איטית גברים

2.92

הליכה בקצב רגיל נשים

4.54

הליכה בקצב רגיל גברים

4.93

הליכה במהירות מתונה נשים

5.40

הליכה במהירות מתונה גברים

5.26

הליכה מהירה נשים

6.08

הליכה מהירה גברים

6.66

 

 מספר הנבדקים במהירויות השונות לא היה אחיד. כמו כן ההבנה של ההוראות של החוקרים לגבי המהירות כנראה לא הייתה דומה וכך אנו רואים למשל כי נשים תפסו את ההוראה ללכת במהירות מתונה (Medium, Moderate) כהנחיה ללכת מהר יותר מאשר הבינו זאת הגברים.
טבלה מספר 2 מציגה את  תדירות הצעדים בהליכה רגילה ובהליכה מהירה כפי שהתקבלה ממטא-אנליזה של המחקרים

איפיון ההליכה

 תדירות צעדים (צעדים בדקה)

נשים הליכה רגילה

122

גברים הליכה רגילה

114

נשים הליכה מהירה

133

גברים הליכה מהירה

124

 

מספר מחקרים  ערכו בדיקות של משתנים פיזיולוגיים בעת הליכה במהירות "מתונה". נמצא כי עצימות המאמץ ביחידות METs הייתה בממוצע 4.14 בנשים ו-4.36 בגברים. האחוז הממוצע מהדופק המרבי בהליכה "מתונה" היה  61.0 בנשים ו-53.1 בגברים. בהליכה במהירות "רגילה" צריכת החמצן הממוצעת שנמדדה הייתה 11.8 מ"ל/ק"ג/דקה בנשים ו-13.1 בגברים. בהליכה במהירות "מתונה" צריכת החמצן הממוצעת של נשים הייתה 13.5 מ"ל/ק"ג/דקה וזו של הגברים הייתה דומה למדי (13.3).  הוצאת האנרגיה של נשים בהליכה במהירות "מתונה" הייתה 276 קילוקלוריות בשעה ושל גברים  319 קילוקלוריות בשעה. כאשר חושבה צריכת האנרגיה יחסית למשקל הגוף נמצא כי נשים הוציאו בהליכה במהירות "מתונה" 3.94 קילוקלריות/ק"ג/שעה בעוד גברים הוציאו בהליכה מתונה 3.86 קילוקלוריות/ק"ג/שעה.
כדאי לשים לב כי יש הסוברים כי הליכה במהירות "מתונה" היא כזו בה תדירות הצעדים היא מעל 100 צעדים בדקה אולם מהמחקרים נראה שאפילו  אנשים ההולכים במהירות הנתפסת כמהירות נמוכה יותר, מהירות הליכה "רגילה", מבצעים מעל 100 צעדים בדקה כך שייתכן שצריך להגדיר אחרת את הגבול התחתון להליכה במהירות "מתונה" מבחינת תדירות הצעדים בדקה. לדבר הזה יש חשיבות גדולה מאחר שהמלצות ארגון הבריאות העולמי הן שמבוגרים יבצעו לפחות 150 דקות בשבוע של פעילות גופנית מתונה עד נמרצת אבל כפי שנראה מנתונים אלה, אין כיום הסכמה מהי תדירות הצעדים המינימלית שתוגדר כ"מתונה". כמו כן בהגדרת עצימות ההליכה אין עדיין מספיק נתונים מחקריים לגבי קבוצות גיל שונות כך שלמשל מהירות הליכה של 5 קמ"ש יכולה להיחשב כ"איטית" עבור צעירים הנמצאים בכושר גופני גבוה, כ"רגילה" עבור אנשים הנמצאים בכושר פחות טוב ואולי אפילו  כ"מתונה" או "מהירה" עבור אחרים.  בסקירה זו נמצאו כמה מחקרים בהם נתבקשו הנבדקים ללכת במהירות "מרבית" והמהירות הממוצעת שנמדדה בהם הייתה רק 5.83 קמ"ש, כלומר איטית יותר מהמהירות שהוגדרה כ"מהירה". החוקרים מסבירים זאת בכך  שמחקרים אלה נעשו בעיקר באוכלוסיות של קשישים. צריך לקחת בחשבון גם שבסקירה זו נכללו הן מאמרים שתעדו הליכה לצורכי ביצוע פעילות גופנית והן מאמרים שתיעדו מהירויות הליכה של אנשים בפעילויות יומיומיות וגם עובדה זו תורמת לכך שהגדרות  של קצבי ההליכה הן לא אחידות.

 

מקור:


Murtagh, E.M., Mair, J.L., Aguiar, E. et al. Outdoor Walking Speeds of Apparently Healthy Adults: A Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med 51, 125–141 (2021). https://doi.org/10.1007/s40279-020-01351-3


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.