דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

| היסטוריה של הספורט | 29/03/2022

הפינה האולימפית: משחקים בצל תערוכות

מאת: ד"ר חיים קאופמן

משחקים אולימפיים בצל תערוכות עולמיות

בשנת 1900 לכבוד תחילת המאה ה - 20 נערכה בפריס תערוכה עולמית גדולה שלכבודה נבנה אף מגדל אייפל. התנועה האולימפית החליטה להצמיד את המשחקים לתערוכה כדי להקנות להם חשיבות ולהבטיח את קיומם – אך בפועל המשחקים הפכו לסרח עודף של התערוכה ונמשכו כחמישה חודשים ללא פתיחה וסיום רשמיים.

תחרויות האתלטיקה נערכו בין התאריכים 14 – 22 ביולי. ב – 15 ביולי, יום ראשון בשבוע, לא השתתפו חלק מהנציגים מארה"ב מאחר שהאוניברסיטאות אותן הם ייצגו לא הרשו להם להשתתף, בגלל היום הקדוש לנוצרים. אחד מאלה שלא הורשו להשתתף ביום ראשון היה היהודי מאיר פרינשטיין. הוא קבע את התוצאה הטובה ביותר במוקדמות הקפיצה לרוחק שהתקיימו בשבת ה – 14 ביולי (7.175 מ') אך בגמר, ביום ראשון, קפץ אלוין קרנצליין, ס"מ אחד רחוק יותר. לפי המסופר רגז מאד פרינשטיין היהודי על חברו הנוצרי שהתחרה ביום ראשון, סטר על לחיו והזמין אותו לקרב חוזר ביום שני, אך קרינצליין סרב להופיע. הישגו של פרינשטיין במוקדמות הקנה לו את המקום השני בתחרות, בשונה מהמקובל היום בתחרויות האתלטיקה שההישגים במוקדמות אינם נחשבים בגמר. פרינשטיין התנחם בניצחון בקפיצה המשולשת. פרינשטיין חזר על ניצחונו במשולשת גם במשחקי 1904 וניצח בקפיצה לרוחק ב – 1904 ובמשחקי הביניים ב – 1906. קרינצליין זכה ב – 4 מדליות זהב אישיות באתלטיקה במשחקי פריס 1900 (ריצת 60 מ', 110 משוכות, 200 משוכות, קפיצה לרוחק), הישג שלא שוחזר במסגרת תחרויות האתלטיקה האולימפיות.

גם המשחקים הבאים עמדו בצל תערוכה בינלאומית. המשחקים עמדו להיערך בשיקגו אך סנט לואיס בירת לואיזיאנה שחגגה בשנת 1904 את הצטרפותה לארצות הברית לחצה לקיום המשחקים בצל תערוכה בינלאומית שנערכה בעיר זו.

משחקי סנט לואיס היו כישלון: הם נמשכו חמישה חודשים ובשל המרחק הרב  מאירופה השתתפו רק 11 מדינות. התחרויות היו ברובן בין האמריקאים בלבד. מתחרויות האתלטיקה, שנערכו במשך 5 ימים נעדרו מדינות מובילות כמו אנגליה וצרפת (אלברט קורי שהיה שני במרתון היה צרפתי שהיגר לארה"ב וייצג את מועדון האתלטיקה של שיקגו). מתוך 23 מקצועות בתחרויות האתלטיקה זכו אתלטי ארה"ב ב – 22 מקומות ראשונים, 22 מקומות שניים ו – 20 מקומות שלישיים. קהל הצופים בתחרויות האתלטיקה היה גדול יותר מאשר בפריס 1900 ונכחו באצטדיון בין 10,000 ל – 20,000 צופים.

הפינות האולימפיות משודרות  מידי יום ברדיו האזורי (ת"א, חיפה ודרום).


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.