דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כדורגל | 22/05/2020

מספר השחקנים הזרים בליגות הבכירות בכדורגל ודירוג הנבחרות הלאומיות

תאור המחקר


המחברים בחנו  את ההשפעה הדו-צדדית של דירוג נבחרות הכדורגל על מספר השחקנים בחמש הליגות הבכירות באירופה (אנגליה, ספרד, גרמניה, איטליה, צרפת) בין השנים 2018-1994. 
המדד שנבחר לדירוג הנבחרות הלאומיות לא היה דירוג  פיפ"א אלא מדד אחר הנקרא World Football Elo Rating.   ההבדלים בין המדדים האלה יכולים להיות גדולים למדי. למשל, באפריל 2019 דורגה ישראל במקום ה-84 בדירוג פיפ"א ובמקום ה-62 בדירוג ELO.
השחקנים הזרים  מקבלים נתח נכבד מדקות המשחק בליגות הבכירות באירופה. בשנת 2018 קיבלו הזרים 64.7% מדקות המשחק בפרמייר ליג באנגליה, 61% מהדקות בליגה הראשונה באיטליה, 51.5% מהדקות בבונדסליגה בגרמניה, 39% מהדקות בליגה הראשונה בספרד ו-37.3% מהדקות בליגה הראשונה בצרפת.
מספר השחקנים הזרים הממוצע  לנבחרת בחמש הליגות הבכירות היה 5.2 והחציון היה 0, כלומר ליותר מחצי מהנבחרות שנבדקו  (243 מדינות בסה"כ) לא היו כלל שחקנים בליגות הבכירות. המספר הגדול ביותר היה 158 לגבי ברזיל בשנת 2008. בשנת 1994 הממוצע עמד על 2 שחקנים לנבחרת והחל משנת 2012 הוא נמצא מעל 6. 

תוצאות


נמצא כי כאשר עולה דירוג הנבחרת, בדרך כלל אחרי הצלחה בטורניר בין לאומי גדול כמו הגביע העולמי או אליפות יבשת, עולה מיד מספר השחקנים שעוברים לשחק בליגות הבכירות. ההשפעה ההפוכה לוקחת הרבה יותר זמן: רק 4 שנים אחרי שעולה מספר השחקנים מאותה נבחרת בליגות הבכירות רואים התקדמות של הנבחרת בדירוג ELO. האפקט הראשון – הצלחת הנבחרת בטורניר ובעקבותיו מעבר שחקנים לליגות הבכירות מכונה "אפקט חלון הראווה". האפקט השני, השפעת רכישת הניסיון בליגות הבכירות על ביצועי הנבחרת הלאומית, מכונה "אפקט ההשתלבות" (the blending effect). 
ממצאים אלה תואמים מידע אנקדוטי ומחקרי כי הזמן הגרוע ביותר כדי לרכוש  כדורגלן מצטיין הוא בקיץ מיד אחרי הצלחתו בטורניר גדול. "כל העולם" ראה כמה השחקן הזה הוא טוב אבל השחקן כנראה מותש וגם מסוחרר מהצלחתו בטורניר. המנג'ר האגדי של מנצ'סטר יונייטד, אלכס פרגוסון אמר: "תמיד חששתי לרכוש שחקנים אחרי הצלחתם בטורניר גדול. עשיתי זאת אחרי אליפות אירופה ב-1996 כאשר רכשתי את  ג'ורדי קרויף וקרל פובורסקי. לשניהם היה טורניר מוצלח, אך לא קיבלתי מהם את אותו הערך שהם תרמו לנבחרות הלאומיות שלהם". "ב-4 שנותיו במנצ'סטר יונייטד הופיע ג'ורדי קרויף ב-57 משחקים וכבש 8 שערים. הצ'כי קרל פובורסקי  הופיע בקבוצה ב-32 משחקים במשך עונה וחצי וכבש בה 6 שערים, לפני שעבר לקבוצה אחרת.
כאשר שחקנים ממדינות בעלות דירוג  נמוך יותר נרכשים על ידי קבוצות בכירות לוקח זמן כדי להשתלב ולהעלות עוד את רמת משחקם ולכן רק אחרי כמה שנים  רואים גם את ההשפעה שלהם על ביצועי הנבחרת הלאומית.

מקור:


Lago-Peñas C, Lago-Peñas S and Lago I (2019) Player Migration and Soccer Performance. Front. Psychol. 10:616. doi: 10.3389/fpsyg.2019.00616
 


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.