דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | אתלטיקה | 12/01/2021

ההיסטוריה של חצי מרתון עמק המעיינות (בקעת בית שאן), חלק ה'

המירוץ ה-22, 7.12.2000

מתוך כתבתו של קובי בכמן שכותרתה "בצורת במירוצי הכבישים" שהתפרסמה בגיליון מספר 100 של "עולם הריצה" בעמוד 32. התוצאות המלאות הובאו בעמודים 63-62. "...בבית שאן זה עניין של מסורת לקיים בחודש דצמבר את מירוץ חצי המרתון המשמש גם כאליפות ישראל למרחק זה. דני שור,  מנהל מחלקת הספורט ברשות המקומית מנסה בכל כוחו לשמר את הרמה המקצועית של מירוץ זה, אך הוא לא זוכה לשיתוף פעולה רב. ניתן לארגן בצורה חגיגית יותר את שטח הכינוס והסיום, למנוע נסיעה מסוכנת של רכבים (בעיקר משאיות) לצידי הרצים בכביש, ועוד. איגוד האתלטיקה והמועצה המקומית חייבים לתת תשומת לב רבה יותר למירוץ זה.
מבחינה מקצועית שוב הוכיח היילה סטאין שלא רק שלא נס ליחו אלא גם שהוא מצוי בכושר טוב ורץ בודד כראש חץ של המירוץ לכל אורכו. הוא סיים ב-1:05:10.
בין הנשים סיימה ראשונה נילי אברמסקי, שלא הצליחה לשחזר את מבצע שבירת השיא הישראלי שקבעה בשנה שעברה (1:16:45 שעות) והסתפקה רק ב-1:21:08 שעות. לא הרחק מאחוריה הגיעה אורנה בלאו, המקווה לחזור לכושרה הטוב וסיימה ב-1:21:54..."
לא צוינה בכתבה העובדה שהישגו של סטאין מהווה שיא מירוץ חדש. סטאין שבר את שיא המירוץ בו החזיק יאיר קרני, 1:05:35, שנקבע בשנת 1985 במסלול שונה במקצת.


 
 

המירוץ ה-23, 6.12.2001

מתוך כתבתו של קובי בכמן "בחורף רצים רק בצפון" בגיליון מספר 105 של "עולם הריצה", עמוד 46. תוצאות מלאות פורסמו בעמודים 58-57.  
"...תחרות הריצה למרחק חצי המרתון בבקעת בית שאן היא גם אליפות ישראל למרחק זה. כשאני חושב על המשמעות המעשית של המשפט הזה, אני מדמיין אליפות רבת משתתפים, פרסום נרחב בכל אמצעי התקשורת, נוכחות מסיבית של כל הנהלת איגוד האתלטיקה וחברי המועצה האזורית בקעת בית שאן, כרזות ענק בפתיחה ובסיום, מוסיקת רקע, כרוז, מתנות לרצים...להמשיך?
אין צורך, כי שום דבר מאלו או דברים אחרים, שמאפיינים אירועים גדולים כמו מרתון טבריה, מירוץ עין גדי, הטריאתלון באילת, לא היה בנמצא. התרעתי בעבר על ליקויים במירוץ זה (ראה גיליון 100) ושוב הדברים חוזרים על עצמם – אין סגירת כבישים, אין מספיק מים בסיום וכיוצא באלו. על כל אלה נוספה הפעם מערכת מדידת התוצאות, שכללה שגיאות בשמות ובזמנים, עד כדי כך שדני שור, הרוח החיה ואולי היחיד שבאמת אכפת לו, לא היה מסוגל להעביר אלי תוצאות אמת שבוע לאחר המירוץ.
קביעת המירוץ יום לפני אליפות ישראל בטריאתלון אילת גם הוא נושא לדיון בפני עצמו. באילת השתתפו קרוב ל-700 טריאתלטים. אני משוכנע, שבמידה שהיה רווח סביר בין שני אירועים אלו היה חלק נכבד מאלו נוספים ל-300 הרצים שהשתתפו בחצי מרתון בקעת בית שאן.
הצד המקצועי הוא החזק של המירוץ. כאן קבעה נילי אברמסקי שיא ישראלי חדש למרחק חצי המרתון...נילי עברה את המרחק ב-1:14:25 שעות ואותתה על כוונותיה למרתון טבריה שיתקיים בחודש ינואר הקרוב. בקרב הנשים שמחנו לראות את חזרתה של אתי איינר, לאחר לידה, למסלולי הריצה. היא קבעה 1:21:13. מזג האוויר היה מצוין ורוח גבית שנשבה לאורך חמשת הק"מ האחרונים סייעה לרצים.


 
 


המירוץ ה-24, 12.12.2002


מתוך: עולם הריצה", גיליון 110, עמוד 148. 


 


מאמרים נוספים בסדרה:

ההיסטוריה של חצי מרתון עמק המעיינות - חלק א'

ההיסטוריה של חצי מרתון עמק המעיינות - חלק ב'

ההיסטוריה של חצי מרתון עמק המעיינות - חלק ג'

ההיסטוריה של חצי מרתון עמק המעיינות - חלק ד'


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.