דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 11/03/2021

מגמות המסתמנות מ-66 מחקרים שבדקו את השפעת הסגר על פעילות גופנית

תאור המחקר

מחברי הסקירה מצאו 66 מאמרים מדעיים שבדקו את השפעת הסגר בשל מגפת הקורונה על פעילות גופנית והתנהגויות יושבניות.  מספר הנבדקים הכולל בכל המחקרים יחד  היה 86,981 וטווח הגילים שלהם 86-13 שנים.  45 מהמחקרים סקרו את המצב בקרב מבוגרים בריאים (מתוכם ארבעה בקרב ספורטאי צמרת וחמישה בקרב סטודנטים) ושישה מחקרים בדקות את השפעת הסגר על ילדים בריאים. שאר המחקרים בוצעו על אוכלוסיות עם בעיות בריאות: אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, חולי סוכרת, חולי לב, אנשים הסובלים ממחלות במערכת העצבים, מבוגרים עם השמנה קלינית, ילדים עם בעיות השמנה, אנשים  הסוברים כי הם בסיכון גבוה לעבור את הקורונה בצורה קשה, נשים בהיריון ואנשים הסובלים מבעיות בריאות כרוניות שונות.


ממצאים

פעילות גופנית של מבוגרים בריאים
45 מחקרים דיווחו על שינויים בפעילות גופנית אצל מבוגרים בריאים. רק ארבעה מהם השתמשו במדידה אובייקטיבית של פעילות גופנית באמצעות אקסלרומטרים או מכשירים דומים. שאר 41 העריכו את מידת הפעילות הגופנית באמצעות שאלונים וב-30 מהמחקרים היה שימוש בשאלונים שלא עברו תיקוף.  ב-26 מתוך 45 מחקרים אלה מדווח על פעילות גופנית ביחידות כמותיות כמו דקות ליום, מספר צעדים וכדומה ובשאר המחקרים ההתייחסות היא לאחוז מתוך האוכלוסייה המבצע פעילות גופנית.  ב-25 מתוך 26 המחקרים שביצעו הערכה כמותית של מידת הפעילות הגופנית של מבוגרים נמצא כי בתקופת הסגר התבצעה פחות פעילות גופנית בהשוואה לתקופה שקדמה לה. כמה מחקרים מצאו כי בסוגים מסוימים של פעילות גופנית הייתה עלייה בתקופת הסגר אך גם במחקרים אלה הכמות הכללית של הפעילות הגופנית הייתה נמוכה יותר בתקופת הסגר. לדוגמה, מחקר שבדק פעילו של רוכבי אופניים מקצוענים מצא כי בתקופת הסגר הם הגבירו את פעילותם באימוני אופניים, אך הכמות הכללית של הפעילות הגופנית שלהם ירדה. המחקר שמצא עלייה בפעילות הגופנית של מבוגרים בתקופת הסגר, שבוצע על סטודנטים למדעי הבריאות בספרד, כבר נסקר באתר זה ואפשר לקרוא אותו בקישור - https://bit.ly/3f0qk9m
פעילות גופנית של בני נוער בריאים
ששת המחקרים שבדקו שינויים בפעילות גופנית של בני נוער עשו זאת באמצעות שאלונים וכולם מצאו ירידה בפעילות הגופנית בתקופת הסגר. מחקרים אלו נעשו במדינות הבאות: בוסניה, קרואטיה, אוסטרליה, סין וקנדה. לעומת זאת, יש מחקר שנערך בגרמניה ולא נסקר על ידי מחברי המאמר ובו נמצאה עלייה של הפעילות הגופנית של ילדים ובני נוער בתקופת הסגר. המחקר שנערך בגרמניה נסקר באתר זה ואפשר לקרוא אותו בקישור:
https://bit.ly/2OpZ5M6
פעילות גופנית של מבוגרים וילידים הסובלים מבעיות בריאותיות כרוניות
נמצאו 13 מחקרים כאלה וכולם הצביעו על ירידה בכמות הפעילות הגופנית בתקופת הסגר.
פעילויות יושבניות של מבוגרים בריאים
18 מחקרים בדקו את כמות הפעילויות היושבניות של מבוגרים בריאים בתקופת הסגר ובכולם נמצאה עלייה בהן.
פעילויות יושבניות של ילדים ובני נוער בריאים
נמצאו חמישה מחקרים שבדקו את כמות הפעילויות היושבניות של ילדים ובני נוער בריאים ובכולם נמצאה עלייה בהן בתקופת הסגר. 
פעילויות יושבניות של מבוגרים ובני נוער הסובלים ממחלות כרוניות
נמצאו שלושה מחקרים שבדקו את כמות הפעילויות היושבניות של מבוגרים ובני נוער הסובלים מבעיות רפואיות כרוניות ובכולם נמצאה עלייה בהן בתקופת הסגר.


דיון בממצאים 


בסקירה זו, בה נכללו 66 מחקרים שנעשו בכמה מדינות. נמצא ברובם  כי בתקופת הסגר בשל מגפת הקורונה, מבוגרים ובני נוער עשו פחות פעילות גופנית והגדילו את שעות הפעילויות היושבניות שלהם. מגמות לא רצויות אלה חלו למרות שלפחות בחלק מן המדינות ננקטה מדיניות של עידוד הפעילות הגופנית בתקופת הסגר. מאחר שבחלק מן המדינות, או במגזרים מסוימים של אוכלוסיות במדינות אלה,  נמצא כי הייתה עלייה בפעילות הגופנית בתקופת הסגר, מומלץ ללמוד מה היו הגורמים שתרמו לכך.

מקור:


Stockwell S, Trott M, Tully M, et al
Changes in physical activity and sedentary behaviours from before to during the COVID-19 pandemic lockdown: a systematic review
BMJ Open Sport & Exercise Medicine 2021;7:e000960. doi: 10.1136/bmjsem-2020-000960


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.