דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
מתעניינים בלימודים?

קורס התמחות בטיפול בגישה האקולוגית – מערכתית לילדים ומשפחות עם הפרעת קשב וריכוז

רקע לקורס התמחות בטיפול בגישה האקולוגית – מערכתית לילדים ומשפחות עם הפרעת קשב וריכוז

לא אחת אנשי טיפול ומורים מרגישים שהמטרות שהציבו עם התלמידים או המטופלים שלהם אינן מתקדמות ואינן מיושמות, שהכלים שיש ברשותם אינם מתאימים למטופלים ולסביבה המערכתית שהם עובדים עימה. לא אחת, אי היכולת להתקדם בטיפול נובע מכך שהמטופל, ככל הנראה, בעל הפרעת קשב אך אינו מאובחן ואינו מודע לכך, ולכן הכלים שיש ברשות המטפל/המורה אינם מסייעים להצלחה ולהתקדמות הטיפול. כמו-כן, ישנם מצבים בהם המטופל מאובחן אך למטפל אין ידע רחב בהבנת הלקות והשפעותיה על כל תחומי החיים.

מחקרים מדווחים על עלייה של כ- 30% באנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ויש עוד רבים נוספים שלא מאובחנים ואף אינם יודעים כי הם אנשים עם הפרעת קשב וריכוז) ולכן יש צורך רב בהבנת האתגרים שעומדים בפני אנשי הקשב ובדרכי התמיכה והעזרה בהם ובמשפחותיהם.

בשנים האחרונות אנו מבינים כי הפרעת הקשב אינה רק הפרעה שבאה לידי ביטוי בלימודים בבית הספר, אלא זו הפרעה שפוגעת ומשפיעה על כל תחומי החיים. לכן, קורס זה מתייחס להבנת הפרעת הקשב מתוך ההבנה של הגישה האקולוגית על פי הפסיכולוג יורי ברונפנברנר. התיאוריה המערכתית - אקולוגית אשר מתייחסת להתפתחות הילד בהקשר לסביבה בה הילד גדל, מתוך ההקשרים החברתיים, המשפחתיים ובית הספר שגדל ומתחנך בו. בקורס זה נדבר על הסביבות השונות בה ילד ומבוגר עם הפרעת קשב וריכוז וויסות חושי גדלים, על האתגרים השונים שחווה אדם עם הפרעת הקשב בסביבות השונות ונקבל כלים פרקטיים כיצד לסייע לילד ולמשפחתו לפעול בצורה מיטבית בכל סביבה.

רכזת קורס התמחות בטיפול בגישה האקולוגית – מערכתית לילדים ומשפחות עם הפרעת קשב וריכוז

יעל עומר -  מייסדת ומנהלת מקצועית של ״בית הספר הבינלאומי להורות״. בעלת תואר ראשון ושני בחינוך מיוחד מטעם אוניברסיטת תל-אביב, בעלת תעודת הוראה לגיל הרך ממכללת לוינסקי. מעל 20 שנות ניסיון כמדריכת הורים בגישת אלפרד אדלר לילדים צעירים ומתבגרים, מנתחת התנהגות ומומחית להדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז וויסות חושי. במהלך שנות עבודתה ליוותה והדריכה צוותים חינוכיים בגנים, בתי הספר ובתוכניות ביתיות פרטניות.

אורלי כהן – תואר שני M.eD, מדריכת הורים מוסמכת, מתמחה בלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז. מאמנת (קואצ׳רית) בהתמחות קשב ומטפל CBT מוסמכת, מרצה במכללת דוד ילין בהתמחות הפרעת קשב למאמנים ובסמינר הקיבוצים בקורסי הוראה מותאמת ואסטרטגיות למידה במסלול תוכניות ייחודיות והסבת אקדמאים.

צוות מרצים  להוראה. בעלת מעל 30 שנות ניסיון עבודה במערכת החינוך כמורה לחינוך מיוחד, מחנכת ומדריכת מורים וכ-12 שנות ניסיון בקליניקה פרטית.

קהל היעד

נושאי לימוד בקורס

 * מבוא לגישה האקולוגית

* מהי הפרעת הקשב? וההבדל בין בנים לבנות עם הפרעת הקשב– הגדרה בהיבט האקולוגי

* מי רשאי לאבחן הפרעת קשב?

* תפקודי המוח של אנשים עם הפרעת קשב וריכוז

* שלבי האבל והקבלה לפי מודל קובלר-רוס

* הפרעת הקשב בהיבט סביבת המיקרו – אקולוגי משפחתי

* הפרעת הקשב בהיבט המערכת האנושית האקולוגית הרגשי – התנהגותי

* הפרעת הקשב בהיבט סביבת המאקרו האקולוגית בהיבט הבית ספרי – אקדמי

* הפרעת הקשב בהיבט האקולוגי חברתי

* הפרעת הקשב בקליניקה – תחלואה נלוות

* הפרעת הקשב בפעילויות פנאי אחה״צ.

נושאים אלו יאפשרו ללומדים

*(התוכנית כפופה לשינויים).

 תנאי קבלה לקורס

על המועמד להיות בעל/ת רקע אקדמי וניסיון מקצועי בתחום החינוך ו/או הטיפול ולהציג תעודות הרלוונטיות לתחום עיסוקו.

היקף תוכנית הלימודים

קורס סמסטריאלי הכולל 56 שעות לימוד אקדמיות (+ 25 שעות התנסות מעשית)

פרקטיקום

התוכנית כוללת 20 שעות פרקטיקום הכוללות קורס למידה וליווי הפרקטיקום + 5 שעות התנסות קלינית בשטח עם מטופל בקליניקה או תלמיד במערכת החינוך.

תעודה 

לעומדים בדרישות הקורס תינתן תעודת התמחות בטיפול בילדים, מבוגרים, ומשפחות לילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז וויסות חושי על פי הגישה האקולוגית – מערכתית.