דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

ריצה כטיפול או טיפול באמצעות ריצה? זו השאלה

רבים מבין חבריי שריצה היא חלק משגרת היום-יום שלהם יעידו שכאשר אנו רצים יחד ריצות ארוכות, מתקיימות לא פעם שיחות בצורה טבעית מאוד וזורמת. גם כאשר אני פוגשת בריצה חברה חדשה אין בי החשש, כמו שקורה לעיתים לפני מפגשים חברתיים, שלא יהיה "על מה לדבר".

מעניין גם לשים לב אל תוכן השיחות. לא אחת אנו מוצאים עצמנו מדברים בהתחלה על הקושי לקום בבוקר, על תלונות או על מכאובים שונים. אט-אט מתגלגלת השיחה לעניינים אישיים יותר, כמו בני הזוג, עבודה ומשפחה, ופעמים רבות מגיעים לשיחה על מחשבות אישיות עמוקות הקשורות בשינויים שאנחנו עוברים, בבעיות שאיתן אנו מתמודדים, במשמעות החיים ועוד. בסיטואציה כזו גם המופנמים ביותר מוצאים עצמם מהר מאוד משוחחים בקלות רבה יותר מהרגיל.

בשיחות אלו, הנעשות תוך כדי ריצה, יש תחושה של ביטחון ושל נינוחות, והמילים מתגלגלות החוצה בקלות רבה יותר מבהזדמנויות אחרות.

החוויה העמוקה הזו – של שיחה תוך כדי ריצה הגורמת לתחושות של הקלה ושל שיפור במצב הרוח – הובילה אותי כאשת טיפול לראות את הפוטנציאל הטיפולי הרב הגלום בריצה. ואכן, רצים רבים מעידים שהריצה היא התרפיה הטובה ביותר עבורם.

אם כך, מה יש בריצות הארוכות ובריצה המשותפת שגורם לשינוי ביכולת לתקשר ולתחושות השחרור והביטחון?

מחקרים הבוחנים את השינויים במוח מראים על שחרור מוליכים עצביים, כגון דופמין וסרוטונין, המסייעים בשיפור מצב הרוח. כמו כן, בזמן ריצה אנו מפעילים יותר את האונה הימנית, שהיא אחראית על החלקים הרגשיים והיצירתיים שלנו ומאפשרת שיחה משוחררת יותר. כל אלו מקשרים את הריצה עם תחושות חיוביות שאנו רוצים לשחזר.

מעבר לכך, נמצאת תחושת ה"ביחד" שמקורה עוד במורשת הביולוגית שלנו. הריצה מעוררת את הרבדים העמוקים ביותר בתוכנו, היא מעירה את ה"היסטוריה" שיש בכל אחד מאיתנו. התחושה הטובה שחשים אחרי הריצה מקורה גם בזיכרונות העמוקים שיש בתוכנו, עוד מהתקופה שבה הריצה הייתה צורך קיומי-הישרדותי.

אמנם את היתרונות הגופניים והרגשיים של הריצה אפשר להשיג גם בריצה עצמאית שיש בה אלמנטים תרפויטיים. אולם הטיפול בריצה עושה שימוש נוסף בריצה כדי לקדם ולעודד תהליכי שינוי נפשיים. הטיפול מבקש להתבונן באופן רחב ומעמיק בקשיים העולים וצפים, ודרך עבודה המשלבת את הגוף והנפש לאפשר לתת מרחב שבו המטופל ילמד לאזן טוב יותר בין כוחותיו.

רחל ריינגוירץ, מטפלת באומנות ומטפלת בריצה

מאמרים רלוונטים נוספים

ספורט למיוחדים במינם

19/11/2014

קרא עוד

אז מה אם יורד גשם בחוץ ?!

02/12/2012

קרא עוד

קורס מדריכי כושר

03/03/2014

קרא עוד

אימון כושר זה עניין אישי

30/08/2012

קרא עוד

התעמלות במים לשיפור הכושר הגופני

23/12/2015

קרא עוד

לימודי תיירות - מורי דרך

13/01/2016

קרא עוד