חיפוש סגור

מורה דרך בישראל

מורה דרך הינו מדריך טיולים ברחבי הארץ. תפקידו הוא להוביל קבוצות מטיילים בטיולים האורכים פרקי זמן שונים  לאורך מסלול טיול הקבוע מראש. המדריך הינו מורה דרך מורשה מטעם אחד מבתי הספר האקדמאים בתחום המעניק תעודת הכשרה, לדוגמא המכללה האקדמאית בוינגייט. המדריך אחראי על קבוצת המטיילים בכל הנושאים האדמינסטרטיבים כמו לינה,מזון,תחבורה,בטיחות ועוד. וכן אחראי על אירגון המסלול עצמו,ההדרכה והעניין של המטיילים.

סוגי הטיולים אותם מעביר מורי דרך ממוצע בישראל יכולים להיות מאוד שונים אחד מן השני, מצד אחד הוא יכול להדריך טיול שנתי של בית ספר ומצד שני הוא יכול מס' ימים לאחר מכן להעביר  סיור בנושא אומנות בירושלים העתיקה לקבוצת פנסיונרים. לא רק תוכן הטיול יכול להשתנות אלא גם גודל הקבוצות. מהדרכה אחד על אחד עד הדרכה לקבוצה של 40 ויותר במקרה של טיול  שנתי.
כיוצא מזאת,  נראה כי מעבר לדרישות הפורמליות של משרד התיירות בישראל למעבר קורס מורי דרך וקבלת תעודה רשמית, על מנת להיות מדריך מוצלח איכותי ומבוקש ישנן דרישות נוספות ממנו.
מקצועיות- בראש ובראשונה המדריך נדרש להיות מקצועי. על מורה הדרך להכיר את הדרכים על בורים, לדעת את התוכן הנדרש ממנו להעביר ואף מעבר לזאת בהרחבה, לדעת לנהל את הפרטים הטכניים ולתת מענה לצרכי המטיילים.
  1. בעל יכולת הדרכה ורטוריקה- על מורה הדרך לעורר עניין בתכנים אותם הוא יוצק למהלך הטיול. עליו לרתק את המטיילים,לסקרן אותם וכמובן להעביר להם את כל תכני המידע הקושרים לאותה נקודת עניין.
  2. בעל כושר גופני- דרישה כמעט ברורה מאליו, הטיולים יכולים להיות ברמות קושי שונות מבחינה גופנית ועל מורה הדרך נדרשת יכולת להוביל את כולן.
  3. סבלן-עבודה כמורה דרך הינה עבודה על אכלוסיות שונות של אנשים, על המדריך להעביר בנעימים את כל מהלך הטיול תוך יצירת אינטרקציה נעימה עם המטיילים. אנשים שונים יכולים להיות בעלי מזג  שונה ודרישות שונות ממורה הדרך. על מורה הדרך להיות סבלן וקשוב לכולם ולדעת להתנהל למול האנשים.
  4. בעל ידע נרחב- מורה דרך מעניין הוא מדריך שלא רק מכיר את המידע  אודות נקודות התיירות בהם הוא מוליך את המבקרים אלא גם אנקדות נוספות, מתחומים שונים, היסטוריה,אומנות, פולטיקה וכמעט כל נושא. מורה הדרך הוא לא רק מדריך הוא גם שחקן ומספר סיפורים הנדרש לשעשע את הקהל.
  5.  הסקירה שהוצגה לפניכם הכילה את עיקרי את הדרישות ממורה דרך איכותי. כך, שאם אתם מורי דרך בפועל, בהתהוות או מחשבה קחו לתשומת לבכם את הנקודות הנ"ל ושאפו למצוינות

מאמרים רלוונטים נוספים

רשמים מקורסים בתוכנית להכשרת מומחים לפנאי אתגרי

06/04/2014

קרא עוד

טיפים והארות בתחום האימון ואורח החיים הבריא לקראת השנה החדשה - ד"ר איתי זיו

09/10/2016

קרא עוד

הכשרת מטפלים בתנועה ובאמנויות

04/08/2013

קרא עוד

להפוך חלום למציאות

11/10/2012

קרא עוד

מדריכי אירובי בנשמה

25/01/2017

קרא עוד

כדור קטן, תרגיל גדול- 7 תרגילים שיחטבו ויאתגרו

12/12/2013

קרא עוד