דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

| | 20/04/2021

צ'י קונג המוט, ככלי טיפולי ל- עקמת!

צ'י קונג - סדרת המוט

את סדרת המוט פגשתי לראשונה בוייטנאם בכפר דייגים על שפת הים. עוד לפני עלות השחר בטרם בצבצו באופק קרני החמה, בעלטה כמעט מוחלטת, עמדו עשרות סינים בשורות אוחזים במוטות כמו בחרבות ותרגלו סדרה של כעשרה תרגילים ברצף.

לימים, כשחזרתי ארצה איירתי את התרגילים על מנת שאזכור אותם. באחד מהטיפולים שלי בדיקור, הגיעה אלי ילדה חמודה וצעירה בת 10 עם עקמת של 35 מעלות בגב תחתון. שמתי לב לתופעה מעניינת - היא יודעת שיש לה עקמת אך לא מרגישה אותה. מובן שהיא גם סבלה מדימוי עצמי ירוד. מצאתי כי על אף שכולנו נושאים משא של אוויר במשקל של אטמוספירה אחת, ברוב מקרי העקמת התלונה השכיחה היא : שהחיים כבדים מנשוא ועמוד השדרה לא עומד בנטל ומתעקם.

חיפשתי תרגילים בתנועה שיגרמו לה לחוש את חוסר האיזון בין הצדדים. אז צץ לי רעיון להשתמש במוט כסמן מכוון- שבהנחתו על הכתפיים "באחיזת רועה" בסיבוב לשני הצדדים מומחש ההבדל במתח בין צד ימין לצד שמאל שבגופנו.

כך החלה "סדרת המוט" להוות כלי טיפולי לעקמת למטופלי. השימוש בה הפך חלק משלים לטיפול בדיקור, והוא מהווה גורם מאיץ לשיקום. הבאתי רעיון זה לתלמידי במגמה לצ'י קונג במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט) כאמצעי טיפולי ממדרגה ראשונה לכל בעיות הגב ובעיקר לעקמת.

אגב, אותה בחורה צעירה, נמצאת היום כבר אחרי הצבא. לעקמת של אז אין זכר על אף שלדברי הרופאים הפתרון הקונבנציונאלי שהיה עבורה אז היה ניתוח או סד שילווה אותה לזמן ארוך. למותר לציין שנחסכו ממנה שני אלו. 

סיני הראל

sinaiharel@gmail.com

052-2526674

לימודי צ'י קונג במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

צ'י קונג המוט,  ככלי טיפולי ל- עקמת

מאמרים רלוונטים נוספים

הסוד הסיני לזכייה במדליות - הצ'י קונג

19/04/2021

קרא עוד

צ'י קונג למניעת אלימות בנוער

20/04/2021

קרא עוד

מאמרים - סיני הראל

14/06/2010

קרא עוד

מחול לוחמת הפרח

19/04/2021

קרא עוד

צ'י קונג טיפולי – מהו?

20/04/2021

קרא עוד

צ'י קונג טיפולי לחולי סרטן

20/04/2021

קרא עוד