דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

| | 19/04/2021

מחול לוחמת הפרח

בפעם הראשונה שראיתי את מחול "לוחמת הפרח" הייתי סטודנט לרפואה סינית בטוקיו. הוזמנתי לתחרות אסיה באמנויות לחימה סיניות. רקדה אותו להקה של 30 בנות יפניות. פשוט הוקסמתי וביקשתי מהמורה ללמד אותי. נרשמתי ללהקה והייתי שם הגבר היחיד.

 

"מחול לוחמת הפרח" הוא שמו של הקטע שלפניכם

המניפה אינה תמימה כל כך, היא מייצגת גם ריקוד וגם אמנות לחימה. רצף של תנועות לוחמה מול אויב דמיוני מסוגננות ומדויקות מפיחות בה רוח חיים הנושבת בין הענפים. לפתע נעצרת בפתאומיות ומבליחה רעש מחריש אוזניים.

המניפה שמשה בסין העתיקה לא רק לאוורור ידני. בתקופות בהן הוחרמו כלי הנשק מהתושבים, נאלצו  רבים לאלתר תחליפים. המראה התמים בו תקועה מניפה בחגורה של כל אזרח מן השורה לא חשף את שימושה ככלי לוחמה מסוכן.  בצירוף כמה "שינויים קרביים" כמו הרכבת סכינים קטנים מחודדים על קצותיה נהפכה המניפה לכלי מלחמה קטלני של ממש.

מיתוס המלווה את המניפה מתחיל בהיסטוריה הסינית בזמן גיוס הצבא הסיני למלחמה. מופיעה דמות הרואית של "מולן" - נערה מרשימה שהתחפשה לגבר כדי להחליף את אביה הזקן שנצטווה על ידי הקיסר להתגייס להגנת האומה.  מולן הכישרונית שצפתה באימוני אביה באמנויות לוחמה בילדותה. והתאמנה בסתר, במהלך הקרב התגלה כשרונה כשלקחה לידה את ניהול הקרב בו הכניעה את אויבי הקיסר. לאחר שהכתיר אותה הקיסר. הורידה את תחפושתה שם התגלתה אישה יפיפייה. בו במקום התאהב בה הקיסר ונשא אותה לאישה.

כשנכנסה כאשת הקיסר לארמון, לימדה "מולן" בסודיות את נשות הארמון את אמנות הלוחמה שלמדה מאביה. בתנועה מקסימה ביופייה בסדרה של - 56 תנועות המהוות רצף סגנוני הלקוח ממגוון אומנויות לוחמה שצמחו בסין. כמסווה לצד הלוחמני של הסגנון הוסיפה מולן פן אומנותי בו מחוללות הנשים לצלילי מוסיקה שמימית מנופפות בחן וברכות במניפות בשלל צבעים. כך שרתו נשות הארמון את הקיסר בשני אופנים במחול ובהגדלת צבא לוחמיו בהגנה על הארמון. ל"מולן" הוצמד הכינוי חואה- (פרח בסינית), כך ייסדה את סגנון "מחול לוחמת הפרח".

כיום בפארקים בסין מתאמנות בעיקר נשים בתנועות עדינות אלו. פתיחת המניפות מדמה זנב טווס על שלל צבעיו. בסגירתן נעיצת שיני קוברה בטרפו ובנענוען את ריחוף השפירית על פני המים.

תנועות אלו לקוחות ממגוון הדימויים של עולם החי ומעניקים לצופה תחושת מאבק בין עוצמה דינאמית של כוח חיצוני מול רכות ועדינות שבאנרגיה הפנימית.

לימודי תעודה להכשרת מורי צ'י קונג

סיני הראל,  הזכויות שמורות

מאמרים רלוונטים נוספים

מה זה צ'י קונג

23/05/2022

קרא עוד

מוסיקה וצ'י קונג

19/04/2021

קרא עוד

צ'י קונג המוט, ככלי טיפולי ל- עקמת!

20/04/2021

קרא עוד

הפסיכולוגיה של הרפואה הסינית

19/04/2021

קרא עוד

מחול לוחמת הפרח

19/04/2021

קרא עוד

רגשות האש וביטוים ביחסים בין אישיים

21/04/2021

קרא עוד