דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

| | 19/04/2021

הדרקון מול הסרטן

"הידיעה כיצד להרפות איננה מותרות, זוהי מיומנות הישרדותית הכרחית לתקופתנו"

הרעיון לשלב צ'י קונג כחלק מאורח חיים בריא, הולך ותופס מקום מרכזי במערב.

בסין קיימת השיטה שלושת אלפים שנה, ומהווה הזדמנות נדירה ומקורית לטיפול בסרטן.

 

לימודי צ'י קונג , ככלי בעל עוצמה – הצ'י קונג הוא למעשה תרגילי תנועה סיניים, המגייסים את חוכמת ריפוי הגוף לטובתנו. העולם המערבי נחשף לצ´י קונג רק לפני 25 שנה, ועד אז נשמר בסוד במשך מאות שנים "כאוצר הלאומי", השמור ביותר בסין.

לעומת כלי ריפוי אחרים של הרפואה הסינית, הצ'י קונג יוצא הדופן בדרישה למעורבות אישית של המתרגל, אפשר לכנותו "אקופונקטורה עצמית". תרגול הצ'י קונג מונע קשת רחבה של בעיות רפואיות, כשהפועל היוצא הראשון במעלה הוא שיפור תחושת החיוניות. תחושה זו נבנית תוך כדי תרגול: שינוי הרגלי נשימה, לימוד יציבה, גמישות גופנית, שליטה עצמית וריכוז מחשבתי.

 

מודל "גוו לין צ'י קונג" מודל זה, עליו מסתמך הלימוד, מבוסס על שיטה שהתקבלה כמובילה למניעת  סרטן בסין. גברת "גוו לין" שחלתה בסרטן והבריאה, בנתה שיטה המבוססת על שילוב ידע מהמסורת הסינית ומניסיון מצטבר ומתועד של שיטתה אותה מתרגילים אלפי סינים בפארקים ובכפרי בריאות בסין. השיטה מדגישה את אפשרות המניעה "בהליכה מדיטטיבית" מובנית. במחקר שנעשה על השיטה התברר כי התמורה הגדולה ביותר התחוללה בזכות הפעילות החברתית שנוצרה בין המתרגלים בקבוצות של גברת גוו לין.

 

כיצד משפיעה תנועה טיפולית על בריאותנו?

חידת המכונית והנהג: האם שאלתם את עצמכם אי פעם כשאתם נכנסים למכונית כדי להגיע ליעד מסוים, מי לוקח את מי? אני את המכונית, או המכונית אותי? דוגמה זו שופכת אור על יחסי הגומלין בין הגוף לנפש. ברור כי השכל (אני) בעל היוזמה, הוא השולט בגוף (המכונית). לכן כשהגוף מסרב לקבל עריצות זו מתחיל תהליך של סכסוך בין הגוף לנפש, והגוף יגיב בכאב או מחלה. כמו גם ביחסי עבודה: תגובה לסכסוך תהיה בשביתה (בגוף=מחלה), ובמצב קיצוני יותר פיטורין (בגוף=מוות). מחלות הן איתות לתודעה לשנות התנהגות כלפי הגוף.

נשאלת השאלה: כיצד נמנע עריצות זו של הנפש על הגוף ונבטיח את בריאותנו?

התשובה לשאלה פשוטה לביצוע ואפשרית לכל אחד: חידוד הקשב לגוף על ידי אימון יום-יומי בצ'י קונג. גופנו זקוק וצמא לתקשורת עם נפשנו בכל יום, באמרו: "את זקוקה לבריאותי ואני זקוק לתשומת לבך". חוזה זה נכרת כל בוקר בין שתי הישויות. שותפות אמיצה זו לא מובנת מאליה, והיא תנאי הכרחי.

 

מערכת החיסון: פתרון או בעיה

המושג "נוירו פסיכו אימונולוגיה" כבר לא זר לאוזננו. ברור כי כשל מערכת החיסון לאתר תאים סרטניים ולחסלם מהווה אתגר רפואי עולמי. ברפואה הסינית חיזוק המערכת החיסונית עומד בראש סולם ההתמודדות עם המחלה. 

הדרך המקובלת במערב "להרגעת" הגוף מדיכוי הנפש היא בתרופות, אבל כך מטפלים בסימפטום ולא בשורש. הטיפול המקובל הוא: בנפש - טיפול נפשי ובגוף - כימותרפיה. הצ'י קונג לעומת זאת דוגל באופן מוחלט בלקיחת אחריות אישית: בחיזוק ואיזון הגוף. כך לטענתו גם נשפיע על הנפש.

 

שפת הצ'י קונג ? המרידיאנים (המתווכים בין גוף לנפש) - דרכם, במסע פנימי, קורה השינוי.

שינוי מבוקר של תבניות תנועתיות יכתיב שינוי תבניות נפשי. כיצד? הפטנט הסיני הוא גילוי צופן המרידיאנים, אותם ערוצים מסתוריים המתוחים לאורך גופנו. במתיחתם ושחרורם לפי סדר מובנה אותו ניתן ללמוד בפשטות, אנו יוצקים שינוי תבניתי במערך הפיזי והנפשי של כל אחד מאתנו. כל שנחוץ הוא החלטה ונחישות ללמוד וליישם.

 

כשהחיים נעצרים – נגשים לליבה , חוק המאמץ המזערי

בטיפול במחלות יש לגשת לליבת התפיסה הפילוסופית הסינית, האומרת: אם חלית אל תנסה לרפא את עצמך, מצא את המרכז שלך - והרפה. מציאתו, נעשית כשנתמזג עם עצמנו, ועם הטבע שסביבנו.

 

שיטת "צ'י קונג חילוף העונות" / חיבור לטבע

החלק התנועתי מרכזי  אך לא שלם. כדי להשלים את התמונה הזדקקו הסינים לתוספת שתזין את הגוף אך גם תגשר בין האדם לסדרי הטבע השונים.

חכמת הצ'י קונג מגלה כי תרגילים ספציפיים מחדשים את הקשר שלנו לסדר ההרמוני של עונות השנה, ויוצרים גשר לתגובה רגשית פנימית לרחשים אלו. כל זה בשקט וללא מאמץ. חיבור זה לעוצמת הריפוי האקולוגי של כדור הארץ והיקום סביבו, יוצר התחדשות ובניית סדר חדש בביולוגיה של האדם.

התבוננות בתהליך נקראת מדיטציה. היא בפני עצמה איננה מספקת. שילובה באימון הגוף נקרא "מדיטציה בתנועה" - וזהו הצ'י-קונג.


סיני הראל

מנהל ומייסד המגמה להסמכת מורים ומטפלים בצ'י קונג, בבית-הספר להשתלמויות במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט).  

הקים ומנהל את היחידה לטיפול בסרטן בצ'י קונג באגודה למלחמה בסרטן,

מטפל ברפואה סינית ביחידה לרפואה שלימה ומשלימה במערך האונקולוגי באיכילוב.

מורה צ'י קונג ותיק מזה כ- 25 שנה, הוסמך ברפואה סינית, אקופונקטורה וצ'י קונג במזרח הרחוק.

מאמרים רלוונטים נוספים

מאמרים - סיני הראל

14/06/2010

קרא עוד

צ'י קונג המוט, ככלי טיפולי ל- עקמת!

20/04/2021

קרא עוד

צ'י קונג למניעת אלימות בנוער

20/04/2021

קרא עוד

מחול לוחמת הפרח

19/04/2021

קרא עוד

המעגל המשולש

19/04/2021

קרא עוד

מה זה צ'י קונג

23/05/2022

קרא עוד