דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הכוונת רכב השטח במעבר במכשול

עדכון: 09:11 ,14.11.2010

מחבר: עמוס בשן

 

רכז הקורס: משה חיון
מדריך ראשי: עמוס בשן
מדריך: רוני בואנוס
 
מדוע צריך?
במעברי מכשול הראיה של הנהג מוגבלת. הוא אינו רואה את הגחון, מיקום הגלגלים במכשול, קושי בגישה ועזיבה וכן יש להרים את הרכב. על כך יש להוסיף שקיים חשש מפגיעה ברכב או החלקה. על כן, המכוון חייב להיות בעל רשיון נהיגה, בעל נסיון מקצועי גדול (יותר מהנהג) ולכן הוא למעשה מנהל את מעבר המכשול. רצוי אפילו ללבוש חולצה זוהרת.
 
הכנה, תוך שימת דגש על בטיחות, בטיחות ועוד בטיחות 
נכין את הרכב למעבר, כאשר הרכב עומד במרחק מה. הנהג והמכוון יוצאים רגלית ומתכננים את המעבר. אז, הרכב ללא הנוסעים שהורחקו, משולב בהילוך האיטי ביותר ובכמות נתינת גז מועטה. חשוב להקפיד שהחלונות יהיו פתוחים והאורות דלוקים.
 
המכוון ייעזר באדם נוסף - עליו לוודא שאין איש מלפני הרכב או מאחוריו במרחק רב: שיתרת כלי הרכב ממתינים במרחק או שיהיו רחוקים מהמכשול. על המכוון לעמוד בצידו של הנהג ומעט לפנים. כך, נשמר קשר עין בין המכוון והנהג. אין למכוון לנוע במהלך תהליך הכיוון. אלא, רק כשהרכב עוצר, המכוון יעבור לעמדה חדשה, יחדש את קשר העין עם הנהג וימשיך בתהליך הכיוון. כל עצה או הערה יועברו למכוון בלבד. אין להפריע לנהג בכל צורה שהיא.
לעיתים, כשהמכשול מורכב ייעזר המכוון בעוזר נוסף בצידו השני של הרכב. העוזר איננו מכוון, אלא הוא יעביר את הערותיו למכוון בלבד, למעט בעצירת חירום.
לפעמים מעורר הצורך בבניה לפני הגלגלים, מחשש לחיכוך הגחון או קידמת הרכב או אחוריו.
 
הכוונה
הכוונה תעשה בסימנים הנהוגים בצה"ל כאשר הידיים מורמות מעל הכתפיים (בדומה למשה רבנו...):
פנים כף היד כלפי הנהג, בתנועות איטיות - נסיעה לאחור,
גב כף היד כלפי הנהג, בתנועות איטיות - נסיעה קדימה,
ידיים מורדות – עצור,
ידיים בהצלבה - דומם מנוע וגש אלי
התקדם תוך כדי הפניית הגלגלים לאחד הצדדים. יד אחת ממשיכה לכוון התקדמות והשניה מראה את כיוון הפנית הגלגלים.
בהכוונת לילה יש להרכיב אורות קטנים (פנס פרוג'קטור) למניעת סינוור. להקפיד שהמכוון והמכשול יהיו מוארים.
 
בנייה
הבניה הינה לצורך הגבהת הרכב ולמניעת חיכוך הרכב במכשול. חשוב שהבניה תעשה כאשר הרכב עוצר לחלוטין. על הבונה להניח את האבן קרוב לגלגל ומלפניו ואז לקרבו מבלי להכניס ראש או ידיים מתחת לרכב. על הבונה להשעין יד על גוף הרכב על מנת לוודא שלא זז דבר בזמן הבנייה. הבנייה תעשה באבנים שטוחות דמויי לבנים.
 
הכוונת רכב השטח במעבר במכשול