דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

בחירת אופניים

עדכון: 14:13 ,21.09.2010

מחבר: עמוס

 

כדי לדעת מה לקנות בחנות, צריך לדעת להתאים את האופניים לסגנון בו אתה רוכב.


ישנם שלושה סגנונות עיקריים, להלן:
קרוס קאנטריXC - רכיבת שטח למרחקים ארוכים (בדומה לרכיבת הכבישים).
בקטגוריה זו האופניים קלים ומהירים ולכן עליהם להיות בעלי שלדה קלה, זנב קשיח או שיכוך מלא קצר (עד 4.5 אינצ), גלגלים וצמיגים קלים (רוחב 19.-2.1 אינצ).
רכיבת שבילים - רכיבת שטח בתוואי נוף מגוון. רכיבת השטח משלבת רכיבה טכנית ואתגרית ומצריכה מיומנות שליטה גבוהה באופניים. אופניים לטיולים בשטח, טיפוס וירידה, רכיבה בשבלים צרים. השילדה קשיחה או בעלת בולמים כפולים, מהלך מתלים 5-6 אינצ, גלגלים וצמיגם יותר עבים, 2.3 אינצ.
רכיבה חופשית - שילוב סגנונות רכיבה ליצירת רכיבה מאד טכנית ואתגרית, עם המון מאמץ פיזי ובעיקר ירידות, קפיצות, שיפועים ומכשולים והמון המון אדרנלין. שילדה קשיחה ועמידה, זנב קשיח מאד חזק, בולמים בעלי מהלך ארוך (7-10 אינצ), גלגלים וצמיגים כבדים.
רכיבה במסלול שאינו תואם את סוג האופניים, עלולה לגרום לנזק לאופניים ולכם. לדוגמא, אופני קרוס קאנטרי אינם מתאימים לרכיבה חופשית כי המבנה שלהם לא נועד לספוג כמות גבוהה של זעזועים.
 
על האופניים להתאים גם לגובה וגודל הרוכב. תנאי זה מבטיח יציבה איתנה ברכיבה וגם בעצירה ושליטה באופניים. כלל האצבע הראשון במקרה זה הוא ששתי הרגליים יגיעו לרצפה בזמן העצירה. בדגמים המתקדמים ניתן כמובן לכוונן את גובה האופניים.
על האופניים להתאים למבנה גופנו אך גם להיות נוחים. במקרה של אי התאמה נרגיש מהר מאד את כאבי הגב והידיים. המוכר בחנות ודאי ימליץ לכם לבדוק את גודל האופניים ביחס אליכם. לצורך כך יבקש מכם לעמוד כך שהאופניים מתחתיכם, ידיכם על הכידון והכיסא מאחוריכם. על המרחק בין הרמה למפשעה להיות כ -5 ס"מ. לאחר מכן נתייחס למרחק בין הכיסא לכידון. כלל האצבע השני מורה כי סכום אורך פלג הגוף העליון שלנו + אורך הזרוע שלנו חלקי 2 הוא המרחק הרצוי בין מרכז הכיסא למרכז ההיגוי.

לפני רכישת האופניים, בדקו מספר זוגות ומצאו את הזוג אופניים בו הכי נוח לכם. תתחדשו!